Dobrý den špatně jsem se vyjádřil. Dá se dělat artroskopie levého ramene s dekompresí pokud je centr

2 Počet odpovědí:
Dobrý den špatně jsem se vyjádřil. Dá se dělat artroskopie levého ramene s dekompresí pokud je centrální katetr zaveden na levé straně?
A ještě jeden dotaz centrální katetr se dělá vždy pod sonem? Je standardní postup, když se dělá jen po hmatu?? Jaké jsou rizika centrálního katetru?
Děkuji za odpověď
Dobrý den. Je s výhodou zajistit žilní přístup na neoperované končetině a bývá to zvykem. Důvodem je m.j. snížení rizika zavlečení infekce do operační rány . Pokud jde o kanylaci pod ultrazvukovou kontrolou, je-li ultrazvuk k dispozici, je vhodné ho využít. Není to však bezpodmínečně nutné. Je možné kanylovat i naslepo. Jde o zvyklosti konkrétního pracoviště a zkušenosti lékaře, který centrální žilní katetr zavádí. Punkce krkavice je častou komplikací při kanylaci bez ultrazvuku, ale ani jeho použití ji nedokáže úplně vyloučit. Neměl by být problém u vás zajistit centrální žilní katetr na opačné straně, než se operuje. Pokud to z nějakého důvodu není možné, je výjimečně možné kanylovat žíly i na stejné straně, ideálně tak, aby nebyl omezen operační přístup.