Dobrý den, před dvěma roky jsem začal pozorovat, že začínám špatně vidět za šera na blízko i do dálky. Při pravidelné prohlídce jsem na to upozornil mého očního lékaře mně bylo doporučeno užívání vitamínů. 3/4 roku jsem dle doporučení v lékárně 1x denně ráno Lutein a nezjistil jsem žádné zlepšení. Dozvěděl jsem se o možnosti zlepšení zraku pomoci operace výměny čoček za umělé. Obrátil jsem se pro radu na oční lékařku pracující pro uční kliniku. Po jejím vyšetření a i přes moje upozornění, že nemám šedou mlhu před očima a pouze vidím špatně za šera mně navrhla operaci šedého zákalu, kterou jsem podstoupil na uvedené klinice. I Tam jsem upozornil operující lékařku předem, že se domnívám, že se nejedná o šedý zákal. Byly mně doporučeny tzv. monofokální žluté čočky. Na pooperačních kontrolách jsem upozornil lékařku, že nyní vidím nyní i špatně nejen za šera ale i za dne. Bylo mně při kontrole lékařkou doporučeno vyšetření sítnice. Na Oční klinice mně pak bylo řečeno, že mám nevyléčitelnou VPMD suchou formu a doporučeno jíst barevnou zeleninu a ovoce a nosit brýle proti slunci.-což vše činím. Byla nutná operace? Dělá to dojem, že oční klinice se jedná jen o velký počet klientů. Po prostudování veškeré literatury a po po poradách s ostatními očními lékaři, že se mně můžu pouze mé zhoršování zpomalit, popř. možná i pozastavit. Každopádně mně bylo doporučeno, aby jsem na můj případ upozornil.
Děkuji za váš názor a přípdné doporučení.
jen velmi těžko se mohu vyjadřovat ke stavu Vašich očí před operací pokud mám k dispozici pouze Váš popis bez lékařských zpráv z těchto vyšetření. Nemyslím si však, že by Vám byla odoperována čočka za předpokladu, že byste neměl žádné známky šedého zákalu a také, že byste s operací nesouhlasil. Pokud jde o onemocnění sítnice, jedná se opravdu o onemocnění progresivní, které i v současnosti nedokážeme zcela vyléčit, ale pouze se můžeme pokusit o zpomalení jeho průběhu. Hodně však záleží na formě VPMD. Kromě pravidelných očních kontrol byste si měl sám doma provádět vyšetření na tzv. Amslerově mřížce a při změně kontaktovat Vašeho očního lékaře i mimo tyto pravidelné kontroly.
Přeji hezký den.

Dobrý dne, zda jste měl šedý zákal již nyní nelze zpětně nijak posoudit. Doporučuji Vám pravidelní kontroly u očního lékaře zejména proto, kdyby se Vaše suchá forma změnila na vlhkou formu VPMD, aby se včas zasáhlo nitroočními injekcemi. Při suché formě, nemůže-li pacient již číst pomocí běžných brýlí, lze zvážit implantaci Schariottovy makulární čočky. Také lze navštívit Tyfloservis, kde jsou zdarma k vyzkoušení různé lupy a kompenzační pomůcky, na některé z nich přispívá stát - to Vám právě v Tyfloservisu vysvětlí. Sledujte se 1x měsíčně Amslerovou mřížkou. Kupujte si v lékárnách výživové doplňky s obsahem luteinu, zeaxantinu a omega3 nenasycených mastných kyselin nebo lépe: jezte denně takovou stravu, která to obsahuje. Vhodná je i pohanka v jakékoli podobě, upevňuje cévní stěnu. Nekuřte. Pokud máte vysoký krevní tlak nebo cukrovku, věnujte se svým lékařem velkou péči léčení. Zdravý životní styl je výhodou. Jestli jste obézní, zhubněte -
pomalu a opatrně. Hýbejte se přiměřeně Vašemu věku, buďte aktivní.Jakkoli namáhejte zrak!!! Námaha zraku Vám Vaši nemoc rozhodně nezhorší. s pozdravem MUDr. Jitka Pidrmanová
Výše uvedené odpovědi jsou zcela vyčerpávající a není již co k nim podstatného dodat. Plně se s nimi ztotožňuji.
Dobrý den, Vaše problémy s viděním byly pravděpodobně kombinací šedého zákalu a makulární degenerace. Zpětně už neposoudíme, nakolik výrazný byl šedý zákal, nicméně ten lze operovat, zatímco degeneraci sítnice ne. Tedy předpokládám, že Vám nabídli možnost alespoň částečného zlepšení zraku, nicméně fakt, že vidění nebude stoprocentní ani po operaci, Vám asi měli více zdůraznit. Z Vašeho dotazu nevyplývá, jak dlouho jste po operaci - je nutno počítat i s tím, že nějakou dobu trvá, než se zrak ustálí.