Dobrý den, před dvěma roky jsem začal pozorovat, že začínám špatně vidět za šera na blízko i do dálk

4 Počet odpovědí:
Dobrý den, před dvěma roky jsem začal pozorovat, že začínám špatně vidět za šera na blízko i do dálky. Při pravidelné prohlídce jsem na to upozornil mého očního lékaře mně bylo doporučeno užívání vitamínů. 3/4 roku jsem dle doporučení v lékárně 1x denně ráno Lutein a nezjistil jsem žádné zlepšení. Dozvěděl jsem se o možnosti zlepšení zraku pomoci operace výměny čoček za umělé. Obrátil jsem se pro radu na oční lékařku pracující pro uční kliniku. Po jejím vyšetření a i přes moje upozornění, že nemám šedou mlhu před očima a pouze vidím špatně za šera mně navrhla operaci šedého zákalu, kterou jsem podstoupil na uvedené klinice. I Tam jsem upozornil operující lékařku předem, že se domnívám, že se nejedná o šedý zákal. Byly mně doporučeny tzv. monofokální žluté čočky. Na pooperačních kontrolách jsem upozornil lékařku, že nyní vidím nyní i špatně nejen za šera ale i za dne. Bylo mně při kontrole lékařkou doporučeno vyšetření sítnice. Na Oční klinice mně pak bylo řečeno, že mám nevyléčitelnou VPMD suchou formu a doporučeno jíst barevnou zeleninu a ovoce a nosit brýle proti slunci.-což vše činím. Byla nutná operace? Dělá to dojem, že oční klinice se jedná jen o velký počet klientů. Po prostudování veškeré literatury a po po poradách s ostatními očními lékaři, že se mně můžu pouze mé zhoršování zpomalit, popř. možná i pozastavit. Každopádně mně bylo doporučeno, aby jsem na můj případ upozornil.
Děkuji za váš názor a přípdné doporučení.
Dobrý den,
jen velmi těžko se mohu vyjadřovat ke stavu Vašich očí před operací pokud mám k dispozici pouze Váš popis bez lékařských zpráv z těchto vyšetření. Nemyslím si však, že by Vám byla odoperována čočka za předpokladu, že byste neměl žádné známky šedého zákalu a také, že byste s operací nesouhlasil. Pokud jde o onemocnění sítnice, jedná se opravdu o onemocnění progresivní, které i v současnosti nedokážeme zcela vyléčit, ale pouze se můžeme pokusit o zpomalení jeho průběhu. Hodně však záleží na formě VPMD. Kromě pravidelných očních kontrol byste si měl sám doma provádět vyšetření na tzv. Amslerově mřížce a při změně kontaktovat Vašeho očního lékaře i mimo tyto pravidelné kontroly.
Přeji hezký den.