Dobrý den,

pár měsíců se věnuji běhání (spíše rekreační "pro radost", cca 4-10 km v jednom běhu, běhám tak 3x týdně) a poslední týdny mě bolí pravá holeň. Pocitově mě bolí kost, když si to zkusím pohmatem v klidu, tak spíše z vnitřní strany "pod kostí", tzn. mezi holenní kostí a lýtkovými svaly. V klidu to nebolí (jen při pohmatu), při chůzi i běhu většinou prvních pár kroků celkem trpím a mám pocit že si nedojdu nakoupit, ale po několika krocích se to zlepší, takže běhat nějak zvládám - nejhorší je to opravdu těch pár prvních kroků, po kilometru běhu už o tom skoro nevím. Podle krokoměru chodím celkem dost (nachodím cca 150 tisíc kroků týdně), nicméně je to hlavně po cestě do práce a z práce, případně procházka či běh večer; samotná práce je spíše sedavá. Co by mi mohlo s problémem pomoci? Dá se to "přeběhat" nebo je vhodnější menší zátěž? A případně jak moc? Mohlo by v tomto pomoci i tejpování? Jsem na sobotu přihlášena v Brně na závod (nejde mi o čas, jen o to abych doběhla do cíle), mohu tomu ještě nějak narychlo pomoci, aby se do té doby stav přinejmenším nezhoršil?

Děkuji za odpověď!
Mgr. Petra Krtičková
Mgr. Petra Krtičková
Fyzioterapeut
Praha
Dobrý den, pravděpodobně se jedná o dlouhodobé přetížení svalu který stabilizuje kotník - tibialis posterior a pokud je přetížení dlouhodobé, může dojít i k mikrotraumatizaci kosti a může tak bolet i kost. Po podrobném vyšetření lze říci více souvislostí, ale pravděpodobně bude třeba ošetřit svaly v oblasti kotníku měkkými technikami, svaly uvolnit a následně kotník zastabililzovat specifickým cvičením a případně korigovat techniku běhu. Aplikace kineziotapu je velmi vhodná.Po stabilizaci kotníku tejpem a uvolněním přetížených svalů by bylo pravděpodobně možné závod odběhnout, ale pokud je tam již velká traumatizace, tak je to na pováženou, jestli podstupovat riziko. Podrobnější informace ale podá cílené vyšetření.S pozdravem, Petra Krtičková

Mgr. Vojtěch Šenkýř
Mgr. Vojtěch Šenkýř
Fyzioterapeut
Brno
Dobrý den, nyní před závodem Vám pomůže důkladné protažení (strečink) a měkké techniky vč.pressury + tejping, dlouhodobě je třeba vyšetřit stereotyp chůze a běhu a provést důkladný kineziologický rozbor, zřejmě bude problém v centraci chodidly (4 bodová opora nohy). S pozdravem Mgr. Vojtěch Šenkýř (fyziotrener.cz)

Bc. Kateřina Strnadová
Bc. Kateřina Strnadová
Fyzioterapeut
Říčany
Jen dodatek - chce to péči odborníka a vzhledem k vysoce pravděpodobnému poškození svalu (šlachy), tedy měkkých tkání nedoporučuji běhat vůbec, natož závod. Jinak souhlas s výše uvedenými postupy a maximálně "běžnou" zátěž. Odhojení trvá obvykle 6 týdnů, někdy i déle.

Mgr. Monika Brožová
Mgr. Monika Brožová
Fyzioterapeut
Praha
Dobrý den, pravděpodobně se ve Vašem případě jedná o přetěžování svalových partií. Bolest je pro člověka signálem, že něco nění v pořádku a snaží se Vám to dát najevo tímto způsobem. Píšete, že v klidu Vás pravá holeň nebolí. Bylo by na místě ze zátěže trochu ubrat, vyhledat odborníka, který by Vás nejprve detailně vyšetřil, zjistil příčinu obtíží a následně podle toho postupoval. Troufám si říci, že by bylo na místě provedení měkkých technik, zastabilizování kotníků, případná korekce nášlapu při běhu, tejpování vidím jako velice vhodné. S pozdravem a přáním pěkného dne, Monika Brožová

Dobrý den, s tímto stavem mám zkušenosti a doporučovala bych Vám vyhledat McKenzie terapeuta, který Vám dokáže najít řešení a zdroj obtíží. Dost často od běžců slyším tento problém a dost často se jedná spíše o banalitu než o vyložené přetížení. Pokud budete chtít, ráda Vás podle McKenzie metody vyšetřím, abychom si určili, zda se skutečně jedná o přetížení, či zda je problém jinde. Více bohužel bez podrobnějšího vyšetření nedokáži určit. Držím palce, Švarcová

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.