Dobrý den, můj dotaz se týká zápachu moči. Již delší dobu (v řádu měsíců) si všímám, že moje m

5 Počet odpovědí:
Dobrý den,

můj dotaz se týká zápachu moči.
Již delší dobu (v řádu měsíců) si všímám, že moje moč zapáchá silně chemicky. Ani k ní nemusím čichat, je to cítít dost intenzívně.
Myslela jsem, že je to například po užívání wobenzymu, ale zápach přetrvával, i když jsem ho nebrala.
Žádné léky dlouhodobě neužívám, bolest při močení necítím.

Čím to může být?

Děkuji, Veronika
Dorbý den,
zápach moči může být způsoben různými příčinami.
Jednou z nejčastějších jsou poravinové doplňky,např. vit B, ale ty neužíváte, stejně jako jiné léky. Pak dehydratace a nedostatečný pitný režim, změna stravování / ketodiety a pod, hodně bílkovin/, pokud je zápach spíše sirný, může se jednat o onemocnění jater, pokud je acetonový, může značit cukrovku, pokud po amoniaku, pak nadměrnou konzumaci bílkovin. MOč může čpět i po cigaretách nebo jiných vdechovaný aromatických látkách, ... je třeba zhodnotit i její barvu a hustotu. V krajním řešení se může jednat o onemocnění ledvin nebo močových cest a močového měchýře.
Nabízí se vyšeření chemické u praktického lékaře.
S pozdravem, dr. Krninská
Po užívání některých léků moč zapáchá ještě několik dní až týdnů podle toho, kdy se v těle rozloží a plně vyloučí metabolity dané užívané látky.