Dobry den, mohla by jste mi prosim dat vedet o jaky preparat se jedna? Mam okolo 70 % odumrelych meibomskych zlaz. Zacala jsem brat Xiidru a steroidni kapky. Bohuzel mi bylo receno ze odumrele zlazy uz nikdy nedorosrou.Mam velike bolesti a nemuzu temer ani vyjit ven z domu. Myslite, ze je nejaka nadeje? Dekuji.
Dobrý den, pro péči o meibomské žlázky je vhodné kapat denně umělé slzy. Kupte si v lékárně bez předpisu umělé slzy Evo-tears kapky a Systane Balance kapky. Kapejte je střídavě do očí, přibližně každé 2-3 hodiny během dne. Po ústupu bolestí a potíží dávkování dle potřeby. Steroidní kapky k tomu navíc někdy můžou pomoci, nesmí se kapat trvale. A kupte si v lékárně nahřívací oční masku Posiforlid a 1x denně si víčka nahřejte maskou a potom očistěte okraje očních víček. V případě trvání potíží navštivte očního lékaře.

Dobrý den, meibomské žlázy by neměly být odumřelé, ale pouze ucpané a je třeba je zprůchodnit. K tomu slouží právě nahřívání a čištění víčkových okrajů. Umělé slzy pak ulevují od příznaků suchých očí, které jsou následkem zánětu meibomských žlázek. Kortikoidy a Xiidra (biologická léčba) pak slouží k utlumení zánětu, přičemž kortikoidy by se neměly užívat dlouhodobě. O preparátu Xiidra Vám více informací neposkytnu, protože není do ČR dovážen.