Dobrý den, mám otázku která se netýká zdraví, ale spíše chození k praktickému lékaři. Je mi 30 let,

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
mám otázku která se netýká zdraví, ale spíše chození k praktickému lékaři. Je mi 30 let, když mi bylo kolem 25, moje praktická lékařka mi vnutila prášky na vysoký tlak (Gopten 2mg) s tím, že to potřebuju. Tenkrát jsem byl spíše vytočený z chování sestry a prášky mi dala na základě jednoho měření v ordinaci, ale řekl jsem si dobře, ví co dělá, a začal jsem je brát, přitom se pravidelně měřím doma vlastním tlakoměrem. Beru je tedy 5 let. Když jsem je nebral, chodil jsem pouze na preventivní prohlídky jednou za dva roky, teď když je beru, chce, abych chodil každého půl roku, jinak mi po telefonu vyhrožuje, že mi léky nenapíše.
Když teda uvážíme, že možná mám vyšší tlak a ty léky potřebuju, je opravdu nutné chodit každého půl roku na měření tlaku a na "pokec" s lékařkou, kde jí řeknu, že mě nic netrápí a odejdu?
Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, určitě srovnejte a pracujte na lepších vzájemných vztazích s lékařkou. Ale to samozřejmě je nutné z obou stran.
Diagnostika vysokého TK spočívá v opakovaném měření TK, a pokud se zjistí (a hlavně z domácího měření) že TK je opravdu vyšší či vysoký (určitě třeba v ordinaci opakovaně nad 140/90, doma jistě i nad 135/90) pak je nutné nasadit lék, pátrat po příčině a zároveň se pídit po dalších rizicích (často také vyšším cholesterolu, kyselině močové, glukoze v krvi, obesitě - tzv rizikové kardiovaskulární faktory). A ovlivnit i je - samozřejmě nejdřív změnou ve vašem životě, až pak prášky. Proč ale chodíte jednou za 1/2 roku se musíte zeptat vaší lékařky - co vše kontroluje u Vás osobně. Často si nechávám počátku zkontrolovat i srdce (kardiolog), oční pozadí (oční ordinace) a také UZ tepen na krku - zda-li má člověk pokročilou aterosklerosu. S pozdravem