Dobrý den, mám dotaz. Již asi půl roku trpím častými průjmy,nadýmáním a křečemi. Nikdy předtím jsem podobné potíže neměla a mohla jsem si dát vždy, co jsem chtěla a kolik jsem chtěla.Zkoušela jsem vypozorovat z jakého jídla by to mohlo být, a nejčastěji je to po nějakém mléčném výrobku,ALE NENÍ TO PRAVIDLEM.(Také je to, když si dám více jídel za sebou např. polévka + hlavní chod, ale někdy také po normálním jednochodovém obědě) . Asi před týdnem jsem brala antibiotika a už při prvním dnu se to zhoršilo ještě více než za poslední půlrok. Brala jsem samozřejmě i probiotika, ale problém stále pokračuje i po dobrání antibiotik. Prosím o radu, kam bych si s tím měla zajít a nebo co na podobné obtíže pomáhá. Děkuji
Dobrý den, zažívací potíže řeší gastroenterolog. Pokud by problém i po jejich vyšetření a léčení trval, pak i v naší alergologické ambulanci řešíme histaminovou intoleranci, alergii na pptraviny..atd.
MUDr.Mirjana Viceníková

Dobrý den, příčin může být více, ale nejčastější souvislost i Vámi pozorovaná , může být s mlékem. S věkem může vyhasínat funkce enzymu laktázy, která štěpí mléčný cukr laktózu. Pak může vadit ve stravě mléko a pomůže, když ho vyřadíte nejen ve formě klasického mléka, ale v jídle- je součástí často polévek, omáček, bram. kaše... Mléčné výrobky zakysané díky procesu kysání obsahují laktózy méně, jsou proto pro někoho lépe stravitelné, to musíte vyzkoušet. V případě nemožnosti dodržet tuto dietu, můžete přidat k jídlu obsahujícím mléko tabletu Laktolerázy, která se dá koupit v lékárně. Užívání antibiotik většinou způsobí narušení střevní flóry a zhoršení laktózové intolerance, řešením je zpřísnění diety a užívání probiotik ( bez laktózy). Potvrzení této dg. susp. laktózové intolerance je možné pomocí speciálních genetických testů ( i u alergologa ), jinak stačí vypozorování souvislostí s mlékem a úleva na dietě. Dr. Dědková Anežka
Vždy je důležité vyšetření včetně podrobné anamnézy a laboratorních výsledků aby mohla být stanovena diagnosa a pak následuje návrh léčby a úpravy stravovacího režimu.
Ve vašem případě bych navrhla nejdříve vyšetření gastroenterologem , ale po základním vyšetření vaším obvodním lékařem. Při negativním nálezu a trvajících obtížích pak vyšetření specialisované - imunologické...
Souhlasím s názory kolegyň, je vhodné cílené gastroenterologické vyšetření, kde mohou specifikovat funčkní dyspepsii, deficit laktázy, případně céliakii.