Dobrý den. Jsem rok po prodělané CMP, pravostraná hemiraréza. Stává se pravidelně, že při spánku tak po jedné hodině, dostávám do pravé nohy silnou křeč a to hlavně v oblasti lýtka. Jediná pomoc je vstát a projít se. Je to nepříjemné a bolestivé. Prosím co s tím, děkluji.
Zdravím, dobré zjistit nejprve příčinu křeče, zda problém žilní, pak pomůže Detralex tablety, či spasmofilni, pak může pomoci Magnesium.... Původ epileptogenní málo pravděpodobný.... Oba léky jsou prospěšné, vyzkoušejte... Pokud nepomohou, vyhledat další specialisty. Dr. Kresová

Mám obdobné obtíže, přestože jsem žádné CMP stoprocentně neprodělal.Co jsem, ale jako fyzioterapeut stoprocentně prodělal, je výhřez ploténky v bederní páteři(S1). A to by mohlo být příčinou, protože poškození nervu způsobí oslabení příslušného svalu, a vlivem narušení rovnováhy mezi svaly(agonista-antagonista,tedy flexor-extenzor)se stane,že sval, který je silnější, tedy v dominanci(není bržděn protihráčem) a tedy při špatné poloze(třeba páteře) jde do křeče.Proto, když se projdete(tedy změníte polohu) dojde k uvolnění.Preparáty minerálů jsou v tomto případě falešným řešením, kde příčina křeče není jejich nedostatkem.Roman Karas,DiS.
výše uvedené příčiny od kolegů jsou samozřejmě možné, ale v souvislosti se stavem po CMP bych v první řadě uvažoval o spasticitě (CMP se spastickou hemiparézou). Jedná se o zjednodušeně řečeno o trvale zvýšené klidové svalové napětí zapřičiněné poškozením určitých struktur centrálního nervového systému během CMP. U takto postižených svalů pak může sebemenší podnět (rychlejší protažení, chlad, dotek) vyprovokovat zhoršení spasticity. Zde tedy tlak matrace v posteli na lýtko může sám o sobě vést ke křeči případně i v kombinaci se omezením krevního průtoku,... K úlevě od křečí na podkladě spasticity se používají jiné léky (např. Baclofen, Sirdalud, Gabapentin atd.), ale medikamentózní léčba je výhradně! v rukou neurologa. Nedílnou součástí terapie je samozřejmě rehabilitace. S pozdravem rehabilitační lékař MUDr. Petr Gloza