Dobrý den, je mi 20 let a 6 let nosím kontaktní čočky. Již druhým rokem mne trápí od listopadu přes celou zimu problémy s očima.
Každodenně nosím kontaktní čočky a jakmile nastane zimní sezóna, oči mi začnou během dne co nosím čočky rudnout okolo duhovky až dokud nezrudne celé bělmo. Oči jsou citlivé na světlo, na suchý vzduch a pálí. Pohled směrem vzhůru je šíleně nepříjemný. Pomáhá pouze pohyb na čerstvém vzduchu. Po jednodenním/dvoudenním nenošení čoček je stav zase normální, dokud nezačnu čočky zase pravidelně nosit. Je možné že jde pouze o náchylnost na změny tepla a vlhkosti vzduchu (vytápěné místnosti=suchý vzduch) nebo bude možný problém jinde? Během jara až podzimu nemám s čočkami sebemenší problém.
Optik mi nedokázal poradit a k očnímu lékaři je několika měsíční čekající lhůta na objednání.
Brýle z pracovních důvodů nemohu nosit často, proto potřebuji čočky. Již jsem vystřídal 3 druhy čoček a i přes kvalitní výrobky se stav zlepšil pouze mírně.
Děkuji za případné rady a názory a přeji pěkný den! :)
jako uživatel kontaktních čoček byste měla mít svého očního lékaře v místě bydliště, ke kterému budete pravidelně chodit na kontroly.
Příčina dráždění může být v poruše složení slz, vyzkoušejte umělé slzy vhodné i pro kontaktní čočky, v aplikačním středisku Vám jistě poradí.
Najděte si očního lékaře v místě bydliště, který Vás bude kontrolovat. S akutním problémem Vás musí přijmout.
S pozdravem, Dr. Karel Sedláček

Dobrý den, kontaktní čočky patří, obecně řečeno, jen na " klidné oko". V případě jakýchkoli potíží je nutno kontaktní čočky ihned vysadit až do vyšetření očním lékařem. Ne všude jsou tak dlouhé objednací lhůty, na našich pracovištích jsou obvykle kratší.Krom toho nositel kontaktních čoček by měl mít pravidelné kontroly očním lékařem. Podotýkám, že nošení kontaktních čoček může v některých případech skončit i trvalým poškozením zraku, zejména při zanedbání potíží.
Dobrý den, pravděpodobně se jedná o potíže způsobené syndromem suchého oka, nicméně co nejdřívější vyšetření očním lékařem je rozhodně nutné. Každé zarudnutí oka u nositele kontaktních čoček je potenciálně nebezpečné!
Většina nositelů kontaktních čoček bohužel podceňuje vhodnost, resp. nutnost pravidelných kontrol očním lékařem, lépe řečeno kontaktologem, tj. oftalmologem, který se na tuto problematiku specializuje. Optimální je být registrován a pravidelně navštěvovat "aplikační středisko kontaktních čoček", kde pracuje erudovaný oční lékař. Tam najdete v případě potíží okamžité odborné zastání. Problém je, když si lidé kupují levněji kontaktní čočky na internetu a své problémy začnou řešit až když jim "teče do bot" - to je pozdě.