Dobrý den, dotaz na očního lékaře, možná se mi stalo poškození sítnice, před 10 dny jsem si v noci zbrkle při hře s led baterkou posvítil do obou očí zblízka, měl jsem baterku přiloženou cca 10 vteřin těsně cca 1 cm u každého oka, baterkou jsem si nesvítil přímo v rovném uhlu do oka, ale měl jsem baterku přiloženou zespodu takže svítila do očí zespodu, něco na způspb jako si děti hrají tím, že se straší když osvítí svůj obličej zespodu. Po tom co jsem si osvítil oči mne v jednom z ních píchalo, a měl jsem pocit v obou očích oslnění a tlaku, od té doby mě bolejí oči, pocit tlaku a zdá se mi, když se zavřu, že se objevjí obrazce, jakoby kruhy, zdá semi jakobych nyní když je noc a jámam zavřené oči, přesto vidím světelné kruhy i za zavřenými výčky. Návštěvu očního lékaže ale zatím odkládám. Je možné abych si led baterkou poškodil sítnici?Jak se vůbec pozná poškození sítnice světlem? Mam navštívít lékaře? Děkuji předem za odpověď, Tom
Dobrý den, očního lékaře navštivte. Oči jsou citlivý orgán a jestliže máte potíže, řešte je s lékařem.
Nesviťte si nikdy žádným světelným zdrojem přímo do očí, zejména nebezpečná jsou laserová ukazovátka. Máte-li děti, nenechte je nikdy hrát s laserovými ukazovátky a zdroji světla. I volně prodejné předměty a hračky mohou být pro oči nebezpečné.

Dobrý večer, pokud by došlo k poškození sítnice, měl
by jste výpadky vidění i přes den, při otevřených očích
nebo při četbě nějakého textu. Bolestivé vjemy a píchání za očima vznikly po rychlé reakci zorničky na světlo. Popisované kruhy ,které se objevují se zavřenými víčky, jsou
spíše "endoptické fenomény",které jsou pravděpodobně
psychosomatického původu.
Ale pro Vaši jistotu by bylo vhodné vyšetření očním lékařem s provedením perimetrického vyšetření.
Dobrý den, LED baterka by neměla sítnici poškodit, nicméně pokud máte potíže, určitě očního lékaře navštivte.