Dobrý den, dostávám velmi silné křeče do stehenních svalů především, když scházím schody dolů. Hořč

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
dostávám velmi silné křeče do stehenních svalů především, když scházím schody dolů. Hořčík beru pravidelně a tyto bolesti trvají už týden, nevím co mám dělat. Poraďte mi prosím. :)
Dobrý den,
není uvedeno, zda se jedná o křeče svalů na přední nebo zadní straně stehen. Příčin je opravdu celá řada a pokud jste s těmito problémy ještě nebyl u svého praktického lékaře, tak je potřebné to udělat, aby se výběr co nejvíc zúžil. Pokud můžete vyloučit nějaké svalové přetížení sportem, turistikou apod., pak mě napadá svalová nerovnováha na dolních končetinách při špatném postavení nohou nebo kolen, také nestabilita kolen při hypermobilitě. Při chůzi ze schodů nebo v terénu by pak stehenní svaly kvůli stabilizaci byly ve větším napětí než u jiných jedinců. Křeče ale mohou také vznikat u svalů, které jsou z různých příčin oslabené - po úrazech nebo operacích na dolních končetinách, při utlačení nervů (které sval "řídí") např. výhřezem meziobratlové ploténky; jsou také různá vrozená degenerativní svalová onemocnění, která se mohou začít projevovat až v dospělém věku, vedou ke svalovému oslabení, a tím k přetěžování takto oslabených svalů již běžnou zátěží. Křeče mohou způsobovat nemoci cév (tepen i žil) na dolních končetinách nebo neuropatie - onemocnění nervů třeba při cukrovce, nadměrné konzumaci alkoholu,... Dalším zdrojem může být porucha štítné žlázy. Také hodně léků může způsobovat bolesti a křeče svalů - jsou to třeba léky na odvodnění, na snížení cholesterolu, proti vysokému tlaku atd. Dále některé infekce - třeba stav po prodělané borrelióze. Z těch banálnějších pak dehydratace z nedostateč. pitného režimu, při zvýšeném pocení, při průjmech atd. Dále snížená hladina krevního cukru a různých minerálů (hořčík, draslík, vápník, sodík), vitamínů - hlavně B6. Píšete, že berete hořčík - ale můžete ho brát nedostatečné množství, z trávicího traktu se nevstřebává nejlépe a ještě méně, když si ho vezměte po jídle; lépe s vitamínem B6, ale můžete mít i poruchu jeho vstřebávání s trávicího systému (pak by se musel podávat injekčně).
V první řadě bych si nechal udělat základní laboratorní vyšetření včetně iontů (sodík, draslík, vápník, hořčík), dále hormony štítné žlázy,...; pokud berete nějakou skupinu léků, které jako vedlejší účinky mohou mít svalové křeče, tak je (ale jen po dohodě s lékařem!) vyměnit nebo vysadit. Dále z laboratoře ev. doplnit svalové enzymy, protilátky proti borreliím. Z odborníků zvážit interní a neurologické vyšetření. Je toho spoustu, není prostor všechno vyjmenovat, stejně by se další kroky odvíjely podle nálezů, podle vývoje klinického stavu třeba po odstranění nevhodných léků, úpravy dávek hořčíku,... S pozdravem MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař