Dobrý den ,chci se zeptat jestli mi jde pomoci od bolesti-jsem po rehabilitaci a bolesti páteře nepřestávají diagnostika je osteofyt na C5, C6,kyfóza th 7/8'th9/10'th11/12,komprese,degenerace plotének,osteochondroza, děkuji
Dobrý den, osteofyty nezmenším, ale můžeme Vás naučit vhodné cvičení, při kterém se sníží tlak páteře na nervy. Je potřeba trénovat autotrakce, dekomprese...

Dobrý den, zda Vám půjde pomoci od bolesti nám vyplyne až z pohybového vyšetření. Pokud jste na rehabilitaci neměl/a postup dle McKenzie, doporučuji toto vyzkoušet. Většinou lze najít určité cvičení, pohyb, který bolest snižuje či odstraňuje, jen doposud nebyl objeven.
Diagnostika, resp. nálezy, které popisujete, mohou být jen náhodný nález a ne příčina Vašich bolestí.
S pozdravem,
Váš popis je poměrně strohý, neříká nic o tom, kde Vás záda bolí, za jakých situací, zda bolesti někam vystřelují (do hlavy, do horní končetiny) nebo jsou omezeny jen na určitý úsek páteře atd. V podstatě jste uvedla jen nález z rentgenu, který mi dle tohoto popisu k zodpovězení Vaší otázky nepomůže. Za prvé: rozsah nálezu na páteři nemusí vůbec odpovídat míře Vašich potíží (i s výraznější patologií nemusíte mít subjektivně žádné potíže a naopak). Stran osteofytu záleží na jeho velikosti, ale hlavně na jeho umístění (např. i poměrně velký osteofyt na přední straně obratle nemusí dělat žádné velké problémy, na druhou stranu osteofyt lokalizovaný v místě výstupu nervu z páteřního kanálu může vyvolat mravenčení celé končetiny nebo svalové oslabení,... Podobně lze nahlížet i na ostatní patologie popsané na rentgenu. Přitom bolesti, které máte, mohou mít jinou příčinu, která s nálezem na RTG nijak nesouvisí. Rozhodující je komplexní vyšetření nejlépe rehabilitačním lékařem (a pokud by nalezl nějaké neurologické příznaky, tak ve spolupráci s neurologem), pak lze rozhodnout o vhodné rehabilitaci nebo v krajním a závažném případě s neurologickými příznaky o operačním řešení.
S pozdravem MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař
Dobrý den, plně souhlasím s Mgr. Šerclovou. Pokud nepodstoupíte podrobnější pohybové vyšetření s podrobnou anamnézou, nelze s jistotou na Vaši otázku odpovědět. Výsledek na rentgenu nebo dokonce magnetické rezonanci skutečně nemusí být příčinou Vašich obtíží. S pozdravem Ludmila Švarcová