Dobrý den,
v poslední době mě dost trápí pocity úzkosti do v takové míře, kdy mě to občas až paralyzuje cokoli dělat, když je možnost to odložit. S prokrastinací mám již delší dobu problémy, ale vždycky jsem ten odpor překonal. V poslední době je to už ale v takové míře, že občas jsem schopný celý den proležet v posteli (občas i na zemi) nebo jen sedět na židli a hledět.
Na druhou stranu, když jsem v práci, tak mezi kolegy jsem poměrně společenský a nemyslím, si že by někdo poznal že jsem nějak smutný.
V poslední době taky ztrácím chuť do života. Nemám chuť spáchat sebevraždu, ale mi to nedovolí, spíš je to chuť umřít nebo dokonce neexistovat.
Nevím jestli se jedná jen o chvilkové období velkého stresu (rekonstrukce bytu) a pocitu nízkého sebehodnocení z toho, že mi je skoro 30 a můj život nemá směr, cíl ani vyhlídky.
Docela se bojím budoucnosti. Možná, že až ten byt dodělám, že se můj stav zlepší, ale nejsem si jistý jestli to co teď prožívám je jen tzv. "blbé období" nebo jestli to nejsou počátky nějaké duševní nemoci?
Když se o tom snažím mluvit s někým blízkým, tak se mi spíš dostane takových těch otřepaných frází ve stylu: "Bude líp." apod. Možná to je i tím, že mám strach se úplně otevřít a říct co přesně chci říct, všechno to mám v mysli, ale nejsem schopný to formulovat co přesně cítím. A taky to beru tak, že lidi, kterým se svěřím nejsou psychologové a nejsou mě schopní otevřít. Mám trochu skepsi chodit k doktorovi s tímto problémem, protože nevím do jaké míry bude schopný do mě vidět a zjistit, kde je můj problém.
Omlouvám se za takovou tirádu, ale potřeboval jsem to ze sebe dostat aspoň prostřednictvím této otázky, která se spíš proměnila v podivnou esej.
Do jaké míry by mi mohla psychoterapie pomoci?
Mgr. Iveta Klečková
Mgr. Iveta Klečková
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Dobry den,

ano, myslim, ze psychoterapie by Vam mohla urcite pomoci, při tech stavech, ktere popisujete a prozivate je velmi vhodna a dokaze pomoci. Spravne pistete, ze kamaradi Vam v tomto nemohou pomoci, je opravdu vhodne vyhledat odborníka. Z Vaseho dotazu neumim poznat, zda se jedna o chvilkove obdobi stresu, zda ci je to dlouhodobejsi, potrebovala bych se vas vice doptat. Osobne se domnívam, ze by bylo i vhodne navštívit psychiatra pro konzultaci, zda by bylo vhodne nasadit medikaci (antidepresiva???), které s pocity smutku a chuti neexistovat dokazi velmi dobře pomoci a ja se primlouvam i za prave podpurnou psychoterapii.
Moc Vam drzim palce a preji hodne sil a verte, ze pokud vyhledate odborníka, zcela jiste Vam to pomuze. IK

Obdobné otázky

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.