Dítě jako den a noc

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,

syn (7) se projevuje jako Jekyll a Hyde, dokáže být strašně rozumný, pečovat o sourozence, zajímat se o všechno možné. Ale také dokáže během sekundy přepnout do stavu, že se vzteká, křičí, není s ním žádná řeč. A za pět minut je zase normální. Vztek u něj vyprovokuje třeba to, když dostane nějaký úkol, například uklidit stůl. Nevím, jestli za to může žárlivost, protože má dva mladší bratry, ale k těm se chová většinu času hezky, pečuje o ně, ale taky se dokáže přepnout do stavu, kdy jim ubližuje z pozice síly.
Nejvíce si "troufá" na matku, je schopen na ní řvát, že ho nemá ráda proto, že mu řekla, aby si uklidil. Je schopen křičet, že ho nemá ráda, že on musí dělat všechno a nikdo jiný nic a podobně.
Nikde jinde si podobné věci nedovolí, ve škole je spíše tišší, před lidmi se stydí a má problém i pozdravit. Zároveň ho ale ve školce a teď ve škole chválí, že je šikovný, všechno mu jde.
Snažíme se s ním mluvit, vše mu vysvětlovat, on se tváří, že vše chápe, že si to uvědomuje, ale za půl hodiny dokáže udělat novou scénu. Opravdu dva lidé v jednom.
Nečekám, že mi poradíte takto na dálku, spíše se chci zeptat, zda se s podobnými věcmi setkáváte a jestli to nějaké sezení umí řešit.
Dobrý den,
ano setkávám se i s podobným chováním. Zkuste spolu jako rodiče probrat to, že se syn v jiných místech projevuje jinak. Jak vztek dokáže zvládnout? I ve škole se zákonitě musí setkávat se situacemi, které se mu nelíbí ... ale nevybuchne. Jak to, že se dokáže kontrolovat? Co si o situaci myslí babičky a dědečkové, zažili něco podobného s někým z vás? Jak to řešili? Fungovalo to? Nečekejte, že vysvětlením se chování automaticky změní, někdy má dítě zkrátka jiný názor a vysvětlení samo o sobě nestačí. Nemyslím si, že jde o "dva lidi v jednom," naopak věřím že ze synova pohledu jeho chování dává logický smysl. Asi by bylo fajn s někým probrat, co doma změnit z pozice rodičů. Napadají mne dvě hypotézy. Syn je podrážděný, něco mu vadí a stačí málo, aby vyletěl ... nebo zkrátka zkouší, kam ho necháte zajít. Obojí by bylo dobré probrat (ať vy sami, nebo s nějakým odborníkem) než něco rázně "rozseknete." Zkuste se na problém podívat synovýma očima a pak se jako rodiče dohodněte, co konkrétně a jak by bylo vhodné změnit.