Dcera 8 let - problémy s učením, soustředěním...

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám trápení s dcerou a samozřejmě ona má trápení se mnou. v dubnu jí bude 8 let, chodí do první třídy. S manželem jsme ve škole nikdy problémy neměli, jsme naprosto bezradní, jak máme s dcerou jednat. Je to chytrá holčička, při ústní komunikaci ve škole vždy všechno zná, ale jakmile má cokoli přenést na papír, je to marnost. Trápí nás, že to má v hlavě, ale nevydá to. Nerozumíme tomu, jestli není schopná, nebo jen není ochotná, nebo na všechno kašle....Pak na ní s manželem křičíme, přestože si pokaždé říkáme, že nebudeme, ale její chování nás tak nějak vždy dovede k šílenství. Umí moc hezky psát, z diktátů má jedničky....jakmile má přepsat kousek textu z předlohy, napíše to hrozně, s neuvěřitelnými chybami, je naprosto evidentní, že na to vůbec nemyslí, nechce si to po sobě ani kontrolovat a vždycky řekne, že si to už zkontrolovala. Při matematice ústně všechno zná, jakmile píše test, tak 7+4 je 13 a v následujícím sloupečku je 7+4 14. Pokud píše ve škole test, samostatná práce jí také moc neříká. Asi nuda. Pokud s ní děláme úkoly, má třeba něco psát, ona si rozšroubuje propisku, protože se musí nutně podívat, jaká je v ní náplň. Pak má spoustu dalších otázek ohledně naprosto neškolních věcí. A jeden z nás sedí vedle ní, trpělivě jí stále opakuje, že teď děláme učení....Pak dcera tedy něco konečně napíše, ale výsledek je takový, že se o nás pokouší infarkt. V lepším případě se výsledek alespoň trochu týká dahého tématu. A to jsou přesně ty chvíle, kdy bouchnem. Máme pocit, že školu stále nepochopila jako instituci jsme naprosto bezradní v tom, jak bychom s ní měli jednat a pracovat, samozřejmě víme, že nynější cesta je špatná. Nezlobím se na ní, když něčemu nerozumí, ale může mě vzít čert, když je jasné, že na to kašle, že na to vůbec nemyslí. Myslíte, že byste nám mohl poradit? Předem moc děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
no, asi bych rozlišoval dvě věci. 1. možné že dcera může mít nějaké specifické poruchy učení, které se promítají do jejích školních výkonů (nepěkné písmo, chyby v matematice). To by se zjistilo na vyšetření v Pedagogicko psychologické poradně. 2. něco jiného je její motivace. Chápat školu jako instituci dcera sice může, ale to neznamená, že se podle toho bude i chovat :) Může mít svůj názor. Třeba takový, že to je nuda, a že ji to nebaví. Bylo by možná fajn probrat potíže i s její paní učitelkou. Je možné, že některé věci ji ve škole opravdu mohou v 7,5letech mezi šestiletými dětmi nudit.
Zkuste ji nějakým pravidlům, jak se věci dělají, naučit na něčem snazším, než na školní práci a rozhodně ji oceňujte za vše, co dokáže dodržet. Jak se pravidla dodržují ve hrách, jak se pravidla dodržují na hřišti ... Co se týká školy, možná budete muset nastavit pravidlo o úkolech tak, že pro ni bude nevýhodné práci natahovat nebo výhodné ji udělat rychleji. Doporučuji spíše motivaci pozitivní, než negativní. Chápu, že je toho na vás někdy moc, ale na ni možná také. Zvyknout si na školu je dost těžký úkol potíže, které uvádíte mohou souviset i s dalším děním v rodině, takže zkuste něco z toho, co jsem napsal a pokud budete mít pocit, že chcete změn dosáhnout rychleji, tak by bylo vhodné to probrat trochu šířeji v nějaké rodinné poradně. Ale tou PPP bych možná začal, abyste neztráceli nervy třeba zbytečně u něčeho, co dcera zkrátka ještě nedokáže ovlivnit tak, jak byste si představovali. Držím palce. Martin Z.