Coxartroza.

Dobrý den,Lenka.

Prosím,našla jsem na Internetu kolagenní implantát do jakého věku se může dávat?
A krevní plazma, a krevní destičky také do jakého věku je mi 53 let.
Mám coxartrozu kolena 2 stupenˇ a kyčel 3 st.
Dobrý den. Metody, které zmiňujete zatím nejsou ověřené a všeobecně uznané jako standardní léčba artrózy. Omezení věkem též dáno není. Doporučuji se nechat vyšetřit ortopedem a s ním probrat veškeré možnosti. S pozdravem dr. Dobiáš

žádná z těchto metod není jasně ohraničena věkem.
Co se týče kolagenního implantátu jde o náhradu chrupavky do pouze lokálního defektu. Používá se nejvíce u kolenních kloubů. Nutnou podmínkou použití je pouze nevelký ohraničený defekt chrupavky na jinak zdravém kloubu, kdy okolní chrupavka je normální velikosti. Jde většinou o mladé sportovce, kteří si poškozenou část vyrazí úrazem. Pokud bychom náradu dávali na plošné defekty chrupavky při artóze, neuchytily by se a sedřely.
Nejedná se tedy o léčbu artrózy ve vyšším věku, ale operační řešení místního defektu chrupavky na jinak zdravém kloubu. Při dobré indikaci máme s danou metodou dobré zkušenosti.
Léčba krevní plazmou obohacenou krevními destičkami se provádí bez ohledu na věk. Dle vlastní zkušenosti mám v ambulanci spíše starší pacienty. Jde o metodu, kdy využíváme hojivý potenciál vlastního těla. Upravujeme krev pacienta a do místa problému - do kloubu či k úponu šlachy nebo vazu - aplikujeme část krevní plazmy, která je centrifugací obohacena krevními destičkami. Dochází ke zklidnění bolesti a zlešení pohybu v postiženém kloubu. Artrózu však neumíme vyléčit zatím žádnou metodou, ale tímto způsobem ji umíme více či méně udělat snesitelnou, u řadu pacientů se podaří zklidnit kloub výrazně i na dlouhou dobu. Čím je ale kloub více postižen artrózou, tím jsou všechy aplikační techniky méně účinné a leckdy je konečné řešení operační náhrada kloubu.
Pokud bych se tedy vyjádřil k Vašemu konkrétnímu příkladu, tak náhrada chrupavky je zcela neindkovaná. Plazma obohacená krevními destičkami je možná bez problémů aplikovat do obou kloubů, do kolene bych dobrému výsledku věřil, u kyčle, kde je artróza již 3. stupně, bych byl opatrný. Ale mám řadu vlastních pacientů s artrózou 3. stupně, kdy výsledek byl velmi dobrý a potíže hodně zmírněné.
S pozdravem Jíra

Obdobné otázky