antidepresiva a těhotenství

Dobrý den, paní doktorko. chtěla bych se zeptat, zda je nebezpečné užívat antidepresiva Argofan v těhotenství. trpím úzkostnými stavy. lék užívám již asi 10 let. pokoušela jsem se opakovaně o vysazení, ale neúspěšně. Plánuji založení rodiny, můj psychiatr doporučuje ihned poté, co zjistím, že jsem těhotná, vysazení, ale já mam obavy, že to bez léků nebudu zvládat. Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ LÉKAŘE:

Dobrý den, souhlasím s doporučením Vašeho psychiatra. V případě zjištění gravidity bych lék vysadila, minimálně po dobu prvních 12. týdnů a další postup volila dle Vašeho aktuálního psychického stavu. Pokud je nutné užívat léky v průběhu gravidity, měla by k tomu být indikace, kdyby se u Vás úzkostné stavy znovu objevily, možná jsou vhodnější antidepresiva ze sk.SSRI(sertralin, citalopram...) s kt. je více zkušenosti s užíváním v průběhu gravidity.
S pozdravem MUDr.Martina Vetešníková Klimová

ODPOVĚĎ LÉKAŘE:

Ivo Paclt

Genetická pracoviště provádí průběžné hodnocení je možné indikovat vyšetření,myslím , že Argofan můžete užívat, pokud lék vysadíte budete pravděpodobně prožívat velké úzkosti. Zdravím Prof. Paclt