Vzteklá až je téměř v tranzu

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám 4letou dceru a cca od 3let se začne zničeho nic vztekat, naplno tlačí křik, silo třeba trhá věci,hazi věcmi. Je jakoby téměř v tranzu. Někdy to vyvolá když řeknu Ne na cokoli co by ráda nebo zničeho nic se to spustí. Prosím o radu jak ji toho rychlé zbavit či ji při tom uklidnit. Někdy pomůže odvedení pozornosti,nekdy uklidnění tichým hlasem a někdy když odejdu z místnosti. Děkuji za radu
Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.

Děti v období 3 let prochází vývojovou fází, která je označována jako fáze vzdoru nebo fáze negativismu. Což znamená, že dítě usiluje o svou autonomii – něco chce prosadit, vyjadřuje svou vůli, ale "naráží" na omezení ze strany dospělých ( jde o protiklad vůle dítěte a vůle ostatních lidí ). Jedná se o náročné vývojové období pro rodiče, poněvadž je vyčerpává reagování dítěte. Je doporučován klidný, ale důsledný výchovný přístup a protože "rozumově" je obtížnější vše dítěti vysvětlit a časté disciplinární konflikty narušují vztah dítěte k rodičům, je často vhodné sáhnout i k jiným výchovným taktikám – např.odvést pozornost dítěte, zaujmout něčím jiným, zdůraznit pěkné vlastnosti, vyžádat si pomoc a spolupráci apod. Píšete, že některé výchov.taktiky, o kterých se nyní zmiňuji, děláte a že v situaci pomáhají. Důslednost ve výchově ovšem neznamená, že dítě bude ve všem plně respektovat všechny přání a představy rodiče. Zároveň je důležité, aby mělo dítě v rámci stanovených hranic dostatečný prostor pro svou autonomii a samostatnost. Témata důslednosti, samostatnosti ( celkově výchovy ) jsou složitá a zahrnují zkušenosti rodiče ve vlastní rodině, jeho očekávání, přání a představy a bývá velmi nápomocné, když rodič využije odbornou konzultaci a pomoc, neboť mé odpovědi nemohou obsáhnout jedinečnost každé rodiny, o které je potřeba mluvit právě v rámci terapeutického setkání.

Popisujete chování vzteku, kdy reakce je náhle " bez příčiny". Bylo by vhodné navštívit odborníka, který by mohl napomoci porozumění situaci a případně doporučit další možnosti a způsoby pomoci ( rodinná terapie apod. ).

Přeji Vám, aby se dařilo jen lépe.