Vyhřezlá ploténka

3 Počet odpovědí:
Dobrý den, prosím o radu na masáži jsem se dozvěděl, že mám vyhřezlou ploténku tzn. esíčko v oblasti kříže. A že bych si s tém měl dojít k fyzioterapetovi. Nicméně teď jsem na rozpacích v tom, že když se dívám na fyzioterapeuty tak všude vidím jen nabídku masáží... a ta mi nezabere. Navíc jsem z toho pochopil, že fyzioterapeut stejně jako masér není hrazený pojišťovnou. Takže v tom nevidím ten rozdíl ani řešení mého problému. Poradíte? Děkuji
Dobrý den, v prvé řadě, nejsem si vědom, zda je možné diagnostikovat výhřez ploténky na základě masáže. Samotný výhřez v naprosté většině případů zasahuje oblast páteřního kanálu - probíhá tedy směrem do těla, nikoliv obráceně, a tím pádem jej nelze vidět, ani nijak nahmatat. Výhřez pak může být klinicky němý = nijak se neprojevuje (např. bolestmi v okolí hýždě, zadní strany stehna..). Druhou možností je projev výhřezu například právě těmito problémy. Tzv. esíčko je označení pro sakroiliakální (křížokyčelní) skloubení, ve zkratce SIS. Nemá tedy s tématikou vyhřezlé ploténky nic společného.
Pokud budete chtít problém řešit, jde to dvěma způsoby:
A. dojít si za obvodním lékařem, který by Vás mohl poslat na cílené vyšetření ke specialistovi = rehabilitačnímu lékaři, neurologovi, apod. Samotný specialista Vám pak dle své rozvahy může napsat žádanku na rehabilitace. Tím pádem Vám takovou léčbu proplatí pojišťovna.
B. objednat se přímo na nějaké soukromé pracoviště. Na takovém pracovišti Vás opět ideálně vyšetří lékař a následně absolvujete fyzioterapie (rehabilitace). Výhoda této varianty ve většině případů spočívá v tom, že na Vás má fyzioterapeut více času (většinou hodinu), nestanete se součástí pořadníku, ve kterém byste delší dobu mohl čekat, a tím pádem by měla být taková léčba rychlejší a efektivnější.
V případě dalších dotazů, či možnosti navázání léčebné spolupráce mne neváhejte kontaktovat. S pozdravem, Jakub Dudek