Souvisí štítná žláza a "knedlík" v krku?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,

v oblasti za ohryzkem na krku cítím již několikátý rok
tlak a nepříjemný pocit "knedlíku" v krku.
Je mi nepříjemný například i rolák kvůli pocitu škrcení, i když není
vůbec těsný. Krevní testy na funkci štítné žlázy mám v normě.
Může být příčinou těchto obtíží i něco jiného, než štítná žláza?
Na ORL jsem byla také a nic nebylo zjištěno, co by mohlo být příčinou.

Také mívám celkem často problém s mluvením - jako by se mi "zdrclo" více
slov dohromady a vyzní to nesrozumitelně,což je mi před ostatními trapné.
Může to souviset?

A ještě bych prosila o Váš názor ohledně rentgenového vyšetření krční páteře -
může mít na štítnou žlázu negativní dopad a případně způsobit zhoršení obtíží?

Předem velice děkuji za odpovědi.
Veronika
Dobrý den, vzhledem k vámi popisovaným potížím v oblasti krku bych určitě indikovala doplnění sonografického vyšetření štítné žlázy. Toto vyšetření vám pomůže odlišit, zda jsou potíže od štítné žlázy, či nikoli. Můžete mít zvětšenou štítnou žlázu i v případě, že máte normální laboratorní výsledky.
Nativního RTG vyšetření krční páteře( bez podání kontrastní látky) se obávat nemusíte. Není rizikové pro onemocnění štítné žlázy.
S pozdravem MUDr. Martina Honková