Vážený pane doktore, mám 5letého syna, který má problém s řečí - nekoktá, nezadrhává ale špatně vyslovuje (opravdu špatně). Docházím s ním na logopedii, kde mi paní magistra řekla, že je nutný intenzivní trénink, ale nevidí zásadní problém. Ten já spatřuji v tom, že když provádíme cvičení syn vyslovuje správně, ale nedaří se mi ho "donutit" převést to do běžné řeči - zlepšení za tu dobu nastalo, ale stále hodně drmolí. V mých očích se nicméně nejednalo o zásadní problém, až do doby kdy jsem včera byla upozorněna učitelkami v mateřské školce, že bych měla zvážit odklad školní docházky z tohoto důvodu. Že syn byl měl ve škole pravděpodobně problém a že mají dojem, že se málo projevuje jelikož se stydí za svou řečovou vadu. S tím osobně nesouhlasím, domnívám se že je to spíše dáno jeho povahu, je stydlivý. V tuto chvíli ovšem přemýšlím zda se tedy neskrývá za jeho mluvou nějaký hlubší problém a zvažuji co je tedy příčína a co následek. Pane doktore, myslíte si, že by raději bylo vhodné navštívit nezávislého odborníka, který by zhodnotil zda syn na školu připraven je a zda postupuji s logopedií správně? Předem děkuji za odpověd

PhDr. Petr Beroušek
Dětský psycholog, Psycholog, Psychoterapeut
64 názor

Milá maminko, porozumění tomu, proč Váš syn v běžné komunikaci špatně vyslovuje a to i po tréninku, kde se mu výslovnost dle Vašeho pohledu daří, skutečně poukazuje na vhodnost konzultace s odborníkem. Držím Vám a Vašemu synovi palce.

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.