Problém dospívání

už nějakou dobu brouzdám a hledám po internetu nějakého psychologa na popud mého přítele, myslí si, že mi může pomoc jedině psycholog.
Chtěla bych se zeptat, jak to u Vás funguje a jestli musím mít nějaké doporučení, abych se mohla u Vás objednat, nebo zda nikoliv. A jestli jde to proplatit přes pojišťovnu? (211)
Je mi osmnáct a nemám příliš velkou chuť do života, mám problém s zvládáním stresu, být v kolektivu lidí, lidem se spíše vyhýbám a to i na soc. sítích a dříve jsem se sebepoškozovala (přítel na to přišel, kontrolu je mě pod vykřičníkem, pokud to udělám, tak ho nějakou dobu neuvidím). Cítím se stále pod tlakem i když možná neprávem. Mám často noční můry a celodenní tlak na prsou, pocit, že mě stále někdo sleduje, i když jsem sama v místnosti. Já si myslím, že to nějak pubertou přejde, upřímně se i bojím, někam jít.
Děkuju za radu a i odpověď.
Hezký den, milá tazatelko,
oceňuji Váš zájem i zájem Vašeho přítele k pomoci. Píšete, že máte obavy jít si "popovídat" k psychologovi, psychoterapeutovi nebo ke kouči a domníváte se, že potíže vymizí samy. Ano, je to možné, i kašel nebo teplota vymizí samy, když člověk doma leží, ale trvá to déle, než s kapkami, pastilkami nebo acylpyrinem. Terapeuti, psychologové a kouči jsou profesionálové, kteří umí pacienty a klienty nenálepkovat, nehodnotit a podpořit v tom, co se jim daří. Konzultací může být několik, třeba do pěti sezení, Po příjemném rozhovoru se můžete cítit lépe a soukromý psychoterapeut či kouč ani nemusí informovat zdravotní pojišťovnu o tom, jaké potíže s klientem společně probírali.
K objednání ke mě nemusíte mít žádné doporučení a bohužel, sezení neproplatí zdravotní pojišťovna. Pracuji na tzv. přímou úhradu od klienta.
Pokud se ke mě chcete objednat, stačí poslat e-mail na stana.sevcikova@gmail.com.

Přeji dobré dny, s(mějte) se hezky,

Stanislava Ševčíková

Dobrý den, omlouvám se , že odepisuji se zpožděním, ale měla jsem 14 dní dovolenou Doporučení od lékaře mít nemusíte, ale bohužel nemám smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Jestli chcete, napište mi email, pošlu vám nějaké kontakty na kolegy, kteří mají smlouvy s pojišťovnami.Další možnost je obrátit se na některou z rodinných poraden v Brně, kde jsou konzultace pro vás též bezplatné. Určitě se nebojte vyhledat odbornou pomoc. Držím palce ať najdete odvahu, klidně mi napište, pošlu vám podrobnější kontakty :-)
Váš dotaz obsahuje více otázek, tak to vezmu popořadě. Já pracuji na přímé platby (není možné proplácet terapii přes pojišťovnu), takže žádné doporučení např. od obvodího lékaře nepotřebujete. Pokud byste chtěl platit přes pojišťovnu, pak hledejte je potřeba hledat psychologa, který má smlouvu s pojišťovnou (mají to uvedeno na svých stránkách). Chápu Vaše obavy z návštěvy psychoga a jsou před první návštevou běžné. U mě by první setkání probíhalo tak, že bychom si sedli a podívali se na Vaše potíže a společně se domluvili na dalším postupu, který by Vám vyhovoval.
Dobrý den, určitě by bylo dobré zajít za psychologem a všechno s ním probrat, abyste společně zjistili, z čeho vaše potíže vyplývají a jak je zmírnit. Já bohužel na pojišťovnu nepracuji, klienti si sezení hradí. Zkuste se poradit s ošetřujícím lékařem, kam byste mohla zajít. Je však třeba počítat s dlouhými objednacími lhůtami u psychologů na pojišťovnu, proto s tím moc neotálejte....
Moc vám držím palce, abyste našla pomoc a mohla se cítit lépe. S pozdravem Lucie Kotková
nejdříve Vám napíši možnosti psychologické péče, kterou můžu nabídnout:
pro možnost platby přes pojišťovnu mám bohužel pouze jeden den v týdnu a čekací lhůta je nyní 4 měsíce. Zbývající čtyři dny pracuji jako terapeutka pro klienty, kteří si sezení hradí. Nejbližší volný termín mám nyní 11.zaří. Doporučení není vůbec potřeba.

Chápu, že máte obavu někam jít. Shodou okolností jsem zrovna minulý týden psala příspěvek o prvním sezením na svém webu (BLOG). Najdete ho i na mém FB (stačí zadat Mgr. Alžběta Michalčíková) . Popsala jsem tam, co od první sezení čekat, jak to na prvním setkání vypadá. To by Vám mohlo hodně pomoct, abyste mohla být klidnější.
Obtíže, které máte jistě nejsou zanedbatelné. Sebepoškozování, depresivita, vyhýbání se kontaktu se světem, pocity sledování, a to, že si neodpočinete v klidu ani v noci, to všechno určitě způsobuje, že se necítíte dobře, asi jste unavená a vyčerpaná. Nevím, jestli Vy sama rozumíte tomu, proč to tak je, kdy se to změnilo, zda jste tohle prožívala i v dětství, s čím to souvisí atd.
Určitě je možné, že se časem měníme, naše prožívání se proměňuje. Puberta je jistě věk plný změn a obecně se ví, že dochází ke zklidnění a stabilitě, když je nám dvacet a více let. Můžete se to stát. Ale Vaše obtíže nejsou podle mě banální. Myslím, že si zasloužíte, aby se Vám někdo věnoval, měla jste s kým rozebrat, jak se Vám daří, jak se cítíte, co byste ráda, čeho se bojíte a co Vás naopak povzbuzuje. K tomu všemu terapeut může pomoci. Stojí na Vaší straně a snaží se Vám pomoci, abyste se zorientovala v sobě sama, zvládla těžké situace, podpoří Vás a pomáhá Vám najít cestu k větší stabilitě a spokojenosti.

Přeji Vám, aby Vaše setkání s terapeutem bylo fajn, pomohlo Vám a zjistila jste, že nebylo třeba se bát, i když to samozřejmě chápu.

Přeji ať se Vám postupně daří lépe,
AM

Váš strach někam zajít je pochopitelný a má ho stále většina lidí. Většinou je za tím obava aby nebyl člověk za "blázna". V tomto směru Vás mohu uklidnit.
Potíže, které popisujete jsou relativně komplexní a skutečně částečně souvisejí i s Vaším věkem. Trpíte především výraznou úzkostí kde pocity sledování a sebepoškozování jsou spíše druhotné. Řešitelné to je jak pomocí léků, tak bez nich, pomocí psychoterapie.
Pokud by jste mě chtěla navštívit, nepotřebujete žádné doporučení. Péče je hrazena všemi zdravotními pojišťovnami.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Vladimír Stuchl