Pro dobro syna .

5 Počet odpovědí:
Dobrý večer ,chtěla bych se zeptat ohledně svého syna 3roky .Otec syna který se o něj nezajímal přes dva roky. Zažádal soud o kontakt se synem.Ale od mala ani do téhle doby o něj neměl zájem a teď by ho chtěl půjčovat .Když jsem synovi řekla že pojede pryč za otcem tak se mi rozbrečel že nikam nepojede a že tátu nemá .Paní sociální pracovnici jsem to říkala že syn k němu nechce jelikož ho nezná a nutit ho nemůžou a jenom mu tím ublíží .Nevím si rady nechci aby mi syn k němu jezdil a on mi ho vozil zpátky domů celého ubrečeného a vystresovaného. Prosím poraďte děkuji
Dobrý den,

vnímám Vaši starost a jemnou pozornost k přáním a potřebám Vašeho 3letého syna. Jste postavena před obtížnou otázku, kdy o Vašeho syna, jehož otec se o něj příliš nezajímal předchozí dva roky, najednou otec projevuje více zájmu a chtěl by se s chlapcem více vídat. Syn je ale zvyklý na Vás a nerozumí současné změně. Při čtení Vašeho dotazu mě zajímá a v konzultaci bych se Vás i zeptala: Co si o celé záležitosti myslíte Vy? Jaké máte rozhodnutí soudu? Platil otec celou dobu výživné na syna? Byly v jeho chování, které popisujete jako nezájem o syna, i pozitivní momenty? Jak jste hovořila se synem o otci? Je možné společně s otcem zajím na nějakou akci, kde by Vás syn viděl společně? Můžete se případných návštěv alespoň částečně účastnit? Je možné společně s otcem zajít na sezení terapie, kde byste se dohodli na emocionálních i technických otázkách případného zacházení s Vaším dítětem? Jak dlouho trvá Vašemu synovi, než si zvykne na nové události v životě a jaké máte zkušenosti s tím, mu pozvolna pomoci nové události zvládat? Kdo by Vám mohl v současné situaci pomoci? Napadá mě, existují organizace, v Brně např. Spondea, které pomáhají rodičům s tzv. asistovaným kontaktem, a umožňují lépe zvládat podobné situace spojené s odcizením dítěte a vzájemnou nedůvěrou.

Držím moc palce a přeji poklidné podzimní dny,

Stanislava Ševčíková

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den. Děkuji Vám za Váš dotaz. Určitě je dobré respektovat co nejvíce klid a bezpečí Vašeho syna. V našem psychoterapeutickém centru se na toto téma specializuje kolegyně Mgr. Irena Beranová, na kterou bych Vám doporučila se obrátit. Kontakt naleznete na psycholog-praha.cz Přeji Vám i Vašemu synovi co nejvíce klidných dní. S přátelským pozdravem. Lucie Bělohlávková
Dobrý den,
nevím, jak moc vám pomůžu. Váš dotaz by bylo lepší směřovat na právnika či pracovníka OSPODu (zřejmě vámi zmiňována paní sociální pracovnice) - jsou k tomu určitě povolanější než já.

Každopádně mě docela vyděsilo, když píšete, že by měl jet pryč za otcem. Rozumnější by bylo začít postupným zblížováním na nějaké společné akci (dětské hříště, návštěva zoo...).
Bohužel budete muset počítat s tím, že to, že se otec několik let o dítě nezajímal, neznamená, že na ně "nemá nárok". Čím dřív se budete schopni s otcem dítěte domlouvat (sami, bez prostřednctví soudů a úřadů), tím lépe pro vás i vašeho syna.
Dobrý den, věřím, že pro Vás i syna je situace nová a cítíte nejistotu a obavy. Myslím, že by bylo možné v rámci sezení rodinné terapie o vztazích syna s jeho otcem hovořit a snad by zde byla i možnost uvažovat o společném setkání na bezpečném a neutrálním místě. Pokud byste měla zájem o sezení, na stránkách Společnosti rodinných terapeutů soft-sz.cz je seznam odborníků, dle jednotlivých regionů. V nelehké situaci Vám přeji hodně úspěchů.
S pozdravem
Gabriela Luková Sittová
Dobrý den,

bohužel je toto velmi těžká situace, neboť se různí pohledy právní a morální/lidské.
V mojí praxi se osvědčilo v takovýchto případech postupovat velmi pozvolně a za přítomnosti mediátora. Musíte vybrat vhodné profesionály a domluvit schůzku všech zúčastněných stran a domluvit si postup, který by vyhovoval zejména Vašemu synkovi. Ideálně by postupné a POZVOLNÉ setkávání a mohlo probíhat např. takto:
1) schůzka vy, otec s mediátorem (vypracuje se plán)
2) synek + tatínek (za přítomnosti Vás a mediátora) - tato fáze trvá tak dlouho, dokud potřebuje Váš synek, postupné seznamování s tatínkem, přivykání atd. Vy jste přítomna proto, aby Váš synek měl oporu, protože jste pro něj jeho nejbližší osoba a on má tak pocit jistoty a bezpečí. Jste přítomna, ale nezasahujete do hry a setkání, pouze pokud Vás synek bude potřebovat (objetí, pomazlení atd.)
3) tatínek a synek (za přítomnosti mediátora) - opět tato fáze trvá tak dlouho, jak je potřeba
4) tatínek a synek - např. odpoledne 2 hodinky/1 hodinka hřistě, procházka apod. - tato fáze trvá tak dlouho jak je potřeba s ohledem na Vašeho synka - občasná setkání s mediátorem
5) spinkání u tatínka

vše se musí řídit vaším chlapečkem, tatínka zatím vůbec nezná a proto potřebuje dostatek času na to, aby ho poznal a naopak, aby tatínek poznal jeho. VŠE SE DĚJE POZVOLNA A POMALU s vysokým respektem k pocitům a chování dítěte.
Držím palce, IK


1) náv

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.