Prasklá oční žilka/cévka?

1 Počet odpovědí:
Prasklá oční cévka- pane doktore, již během 14 dní mi praskla žilka/cévka po druhé ve stejném místě v pravém oku. Nyní mám již od pátku polovinu očního bělma zalité krví, před 14 dny oko nebylo tak sytě rudé a během pár dní se to vstřebalo. Nikdy se mi to nestalo ani nejsem po porodu. Mám se tímto znepokojovat a navštívit očního specialistu? V lékárně mi doporučili užívat ascorutin, který ale již užívám pro jiné potíže. Moc děkuji za Vaši radu
Dobrý den. Omlouvám se za čekání, ale byl jsem na zahraničním kongresu.
Praskající žilky na očích mohou mít hned několik příčin. Céva praská, je-li křehká, což je například v rámci aterosklerotických změn. V takovém případě se skutečně užívají léky typu Ascorutin, v rámci prevence. Druhým důvodem je zvýšený tlak v cévách. Ten vzniká u pacientů s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) a při tzv. Valsalvově manévru. Toho dosahujeme při námaze při zadrženém dechu. Zvedání těžkého předmětu, potápění, smrkání, dávivý kašel, tlak při zácpě, zvracení...Nejčastěji ale praskání žilek vzniká jako kombinace několika faktorů.
Opakované krvácení pak může vzniknout obnovením původního narušení cévy, nebo narušením na jiném místě. Pozitivní zprávou je fakt, že z oftalmologického hlediska se jedná o nezávažný stav, který se i bez léčby spontánně zahojí. Kdyby stejně drobná cévka praskla kdekoliv jinde na těle, tak to ani nezaznamenáte. Krvácení pod spojivkou bývá pohledově větší než je a navíc v kontrastu s bílou bělimou. Stejně jako když mezi dvě tabulky skla kápnete kapku barvy, vznikne velký flek.
S pozdravem
prim.MUDr.Petr Novák
Refrakční Centrum Praha