Postup léčby endometriozni cysty (3cm) na pravém vaječníku

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám dotaz ohledně endometriozní cysty ( 3 cm ) na pravém vaječníku. Byla mi nalezena pred 5 měsíci na pravidelné gyn. kontrole. Dosud nijak neléčena. Na poslední kontrole pred měsícem, nebylo zaznamenáno nějaké extremní zvětšení cysty. Nemám žádné extemni¨bolesti pouze občasný tlak v místě zmiňovaného vaječníku. Cyklus mám v celku pravidelný - cca 28 dnů , občas kratší co 21 dnů. Mám jedno dítě a v budoucnu bych chtěla mít ještě jedno. Lékař mi navrhuje nasadit terapii lékem Visannette 2 (Dienogest) min. na půl roku. Očekává, že se cysta zmenší a nebude nutný chirurgický zákrok, pořípadně bude proveden pouze drobnější zákrok. Já osobně mám obavy z léčby, nebotˇ může mít i plno nežádoucích vedlejších účinků (špatné psichycke rozpoložení a spaní, váhový nárust, atd.) Žiji v trvale v zahraničí a tímto dotazem se chci poradit i s odborným lékařem v ČR, tedy s Vámi. Pana doktore, jak by jste postupoval v mém případě Vy??( hormonalní antikoncepce, chirurgicky zakrok nebo lék Visannette?) Je nebezpečné otěhotnění teď, když je tam endometriozní cysta 3cm? Předem Vám mnohokrát děkuji za vaši odpoveď!
Dobrý den , léčba preparátám Vissane ( v ČR ) je zcela na místě , stejně tak jako terapie hormon. antikoncepcí ( Jeanine ). Pokud jste bez větších potíží, jak to popisujete, operační léčbu při 3cm velkém endometriomu nedoporučuji. S pozdraverm Hynek Kudělka