Postup léčby 3cm endometriozni cysty na pravém vaječníku

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám dotaz ohledně endometriozní cysty ( 3 cm ) na pravém vaječníku. Byla mi nalezena pred 5 měsíci na pravidelné gyn. kontrole, Dosud nijak neléčena. Na poslední kontrole pred měsícem, nebylo zaznamenáno nějaké extremní zvětšení cysty. Nemám žádné extemni¨bolesti pouze občasný tlak v místě zmiňovaného vaječníku. Cyklus mám v celku pravidelný - cca 28 dnů , občas kratší co 21 dnů. Mám jedno dítě a v budoucnu bych chtěla mít ještě jedno. Lékař mi navrhuje nasadit terapii lékem Visannette 2 (Dienogest) min. na půl roku. Očekává, že se cysta zmenší a nebude nutný chirurgický zákrok, pořípadně bude proveden pouze drobnější zákrok. Já osobně mám obavy z léčby, nebotˇ může mít i plno nežádoucích vedlejších účinků (špatné psichycke rozpoložení a spaní, váhový nárust, atd.) Žiji v trvale v zahraničí a tímto dotazem se chci poradit i s odborným lékařem v ČR, tedy s Vámi. Paní doktorko, jak by jste postupovala v mém případě Vy??( hormonalní antikoncepce, chirurgicky zakrok nebo lék Visannette?) Je nebezpečné otěhotnění teď, když je tam endometriozní cysta 3cm? Předem Vám mnohokrát děkuji za vaši odpoveď!
Přeji hezký den, endometrioza je velmi složité onemocnění. Nejlepší je se obrátit na specializované centrum, které se léčbou endometriozy zabývá. Při léčbě záleží na mnoha faktorech. V doporučeních se uvádí jako první volba hormonální antikoncepce - je možné podávání i kontinuálně. Při nezlepšení nálezu je pak vhodná diagnostická laparoskopie k upřesnění nálezu na vaječníku včetně odstranění ložisek endometriozy a následná farmakologická léčba. V případě, ale že už plánujete těhotenství, je vhodnější návštěva centra asistované reprodukce, které si už další postup určí samo.