plomby v těhotenství

chtěla bych Vás poprosit o Vaší radu. Jsem v 15. týdnu těhotenství, byla jsem u zubaře a ten mi objevil mezizubní kaz. Nemůže mi udělat rentgen a u zubaře jsem bohužel dlouho nebyla,takže neví, jak rozsáhle to je.
Každopádně mě nic neboli ale zubař se rozhodl, že za 2 týdny mi musí zub odvrtat a podle toho o jak velkou část zubu přijdu mi dá plombu nebo bílou korunku.
Zub mi chce samozřejmě umrtvit.
Chci se zeptat, zda miminku nevadí umrtvující injekce? Vůbec to na miminko nemá vliv? A také jsem četla, že některé druhy plomb a korunek se v těhotenství dávat nesmí, že to škodí miminku.
Prosím Vás - jak to tedy je? Měla bych si zákrok nechat udělat nebo trvat na tom, že počkáme po porodu? Co se může stát, když budeme 5měsíců se zákrokem čekat?

Děkuji za Váš názor.
S úctou Natálie
Dobrý den.čekát 5 měsíců nemá cenu. Jsou injekci který se da podát i těhotným. Samozřejmě doporučil bych zachránit zub živí, pokud je to možní. Vadilo by miminu spíš amalgám , ne bila plomba.
Přeju hezký den!

Milá Natálko,
záleží, v jakém rozsahu kaz je a zda nejde o kaz ohrožující existenci zubu. To by mělo být patrné i bez RTG, ale nemusí být. Lokální anestetikum běžně používané v zubních ordinacích (Supracain) není v žádném případě pro miminko škodlivé. Sám těhotné ženy pod tímto anestetikem ošetřuji. Jedná-li se o zhotovení IO RTG snímku, s vhodnou ochranou (límec+zástěra) zakrývající celé tělo pacientky není problém tento RTG zhotovit ani u těhotných žen. Co se týče druhů korunek nebo výplní nevhodných při těhotenství. Nemají na miminko žádný vliv. Jediné, co je škodlivé pro Váš organismus (a možná i pro plod), je odvrtávání starých amalgamových výplní, při čemž se uvolňuje rtuť obsažená v těchto výplních.

S pozdravem...

MDDr. Petr Mochow
Dobrý den. V rozumné míře vhodná lokální anestezie miminku neublíží. Ale záleží na tom, který anestetikum se plánuje aplikovat.
V průběhu těhotenství lékař by se měl řídit tím, do jaké míry dané onemocnění představuje riziko pro matku a plod, a provadět zásah pouze v tom případě, když je nezbytný.
na trhu je k dispozici anestezie pro těhotné, takže se není čeho obávat. V těhotenství se určitě může fotokompozitní výpln a co se týká korunky, tak tam omezení není.
Určitě si nechte zákrok udělat nyní, když jste bez bolesti, Později by se mohl kaz dostat až k nervu a musely by se dělat kanálky a ošetření by se Vám prodražilo.

S pozdravem

dr. Jiroušová