PhDr.Radomíra Kunová

Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat, zda by mi pomohla hypnóza ke zmírnění bolesti. Mám 4 roky po operaci kyčle, kdy mi byly poškozeny nervy a stalo se z toho chronické poškození s velkou bolestí, kterou léčím v ambulanci bolesti už i opiáty.
chápu, že žít každodenně s velkými bolestmi je zoufalé a pokud musíte užívat silné tlumící léky, jistě to hodně snižuje kvalitu života. Nemůžete svobodně dělat, co byste ráda a omezení má vliv dlouhodobě i na Vaši psychiku.
Nápad pokusit se ovlivnit stávající stav hypnoterapií není vůbec špatný.
Osobně jako hypnoterapeut ale nepracuji, nemám proto přímo zkušenost, kterou bych Vám mohla předat. Mohu Vám napsat pouze to, že obecně je hypnóza s účinností používána při fantomových bolestech, ale také může pomoci snášet další typy bolestivých podnětů - bolesti hlavy, bolení ran vzniklých při operacích či porodu, popáleninové bolesti nebo revmatoidní artritidu. Také od kolegů vím, že se používá i pro úlevu od bolestí při rakovině nebo dráždivém tračníku. Hypnóza se může použít i při zubních zákrocích. Ovlivnit bolest a vnímání síly bolesti hypnózou je tedy možné.
Je však známé, že hypnóza by měla být používaná s velkou opatrností hlavně u osob se závažným psychickým nebo neurologickým onemocněním. Doporučuji Vám hlavně obrátit se na hypnoterapeuta, který je opravdu erudovaný a má potřebné vzdělání v oboru a bude spolupracovat na léčbě s vašimi lékaři z ambulance bolesti.

Mějte se co možná nejlépe a přeji Vám, aby se podařilo ulevit Vám třeba i díky hypnoterapii a bolesti jste zažívala co nejméně.
AM

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že dotaz není směřován ke mne, necham reagovat oslovenou kolegyni. Děkuji za pochopení a přeji vám hezký den.
Zdravím Vás paní Kunová, zřejmě došlo k omylu.
Dobry den,
dekuji Vam za Vas dotaz. Ano, hypnozu lze vyuzit ke zmirneni bolesti. Pristupuje se k tomu zpravidla ale az pote, kdy clovek absolvuje veskera vysetreni, ktere by mohly odstranit telesne priciny bolesti. A je take nutne upozornit, ze ucinek hypnozy je zavisly na mire hypnability jedince (= mira, do niz je clovek schopen pohrouzit se do hypnozy).
S pratelskym pozdravem.
Lucie Belohlavkova