Ovariální cysty

1 Počet odpovědí:
Dobrý den paní doktorko. Je mi 38 let a plánujeme druhé mimčo. Snažíme se rok, ale bohužel s přestávkou kvůli neurologickým zdrav. problémům manžela. Můj problém je tvorba cyst na vaječníku. 5 let jsem měla folikulární cystu na pr. vaječníku, cysta se zmenšovala a zvětšovala a nepůsobila žádné problémy. Několikrát též zmizela. Chodila jsem na utr co půlrok. Poté jsem změnila gynekoložku, kde se o utz musím doprošovat a zrovna dnes mi paní doktorka zjistila další cystu na lev. vaječníku 4,5x4cm. Nabrala mi tumormarkery, což mne velmi vyděsilo a řekla mi, že pokud s tím chci něco dělat, tak je dobrá laparoskopie a napsala mi žádanku na vyšetření do nemocnice. Ptala jsem se jí, zda bysme cystu nemohli jen sledovat, odvětila mi, že tu od toho není, že tam chodím na prevenci (za 2500 tis ročně...ale to je vedlejší). Do nemocnice jsem objednána na konzultaci až před Vánoci, dřív nemají místo. Teď jsem zhroucená a čekám 3 dny na výsledky odběru. Znamená to, že by se mohlo jednat o něco horšího než je cysta? Paní doktorko, nemohla bych přestoupit k Vám do péče? Ráda bych chodila k někomu, kdo by se mi věnoval, tak jako kdysi můj lékař. Víte, moje maminka zemřela na rakovinu děložního čípku zanedbáním prevence, proto nechci vůbec nic podcenit. Předem moc děkuji. P.
Odběr tumormarkerů je při nálezu cysty běžný postup, to vás vůbec děsit nemusí, s největší pravděpodobností budou negativní. Operační řešení ovariálních cyst se obvykle doporučuje až od velikosti 5 cm. U cyst se jedná o dynamický proces, objevují se a zase mizí.