Můj dotaz se týká kožní, popř. urologické problematiky. V r. 2005-6 (asi tedy před 15 lety) mi byl n

1 Počet odpovědí:
Můj dotaz se týká kožní, popř. urologické problematiky. V r. 2005-6 (asi tedy před 15 lety) mi byl na základě odběru vzorku malého kousíčku tkáně z postiženého okrsku (kolem ústí močové trubice na žaludu) po zhodnocení odborníky diagnostikován tzv. lichen scletosus et atrophicus. Jsem po celou dobu bez obtíží, až poslední dobou mám potíže s erekcí. Tehdy mi po zjištění doktoři řekli, že v podstatě neexistuje žádný zaručený lék. Vizuálně jde o světlejší ohraničené ložisko kolem ústí močové trubice cca o průměru 1 cm, v němž se objevují růžové flíčky.
Jedna známá kožní lékařka MUDr Pospíšilová mi napsala v době, kdy mi bylo teprve doporučeno, abych šel na odběr vzorku (viz výše), ošetřovat ložisko Triamcinolon lotiem 2x denně po dobu 1 týdne. Nikdo mi však nic takového nepředepsal, pouze mi bylo doporučeno ložisko sledovat.
Vzhledem k tomu, že postižený okrsek je klidný a kromě obavy, co mohu očekávat, nepociťuji kromě velmi pomalého zvětšování okrsku žádné větší obtíže (až na zmíněné potíže s erekcí, ale to nevím, zda spolu souvisí), dosud jsem žádnou další kontrolu z důvodu přirozeného studu neabsolvoval. Chtěl bych se zdejších odborníků zeptat, zda se již lékařská věda od té doby "neposunula" a není již znám účinný lék na takto postižený povrch žaludu a co mi za této situace doporučí.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Lichen v oblasti genitálu je poměrně časté onemocnění, jen se o něm příliš nemluví právě kvůli studu. V současné době je možné lichen dostat pod úplnou kontrolu lokálními přípravky tak, abyste žil úplně normální život bez omezení, přípravky jsou pouze na předpis od dermatologa. Každý pacient s touto diagnózou by měl určitě alespoň 1x ročně navštívit dermatologa, který překontroluje nález, zda se nerozšiřuje nebo výrazně nemění, případně právě doporučí a předepíše udržovací léčbu. Kontroly jsou potřeba z preventivního důvodu, aby se předešlo vzniku závažnějšího kožního onemocnění v terénu zánětu. Nemusíte mít z vyšetření obavy, provádí se zrakem a nebolí. Zároveň dermatologové jsou profesionální lékaři, kteří se chorobami v intimních oblastech zabývají celý život a respektují přirozený stud i obavy pacienta.