Jsem transsexuál?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den.
Nevím jestli to sem patří ale mám takový problém a nevím jak ho mám řešit. Je mi 18 a jsem holka ale cítím se být klukem.Trvá to už dlouho. Skoro každý jsi mě plete s klukem, ale mě se to líbí. Pořád se oblékám jako kluk a pokud se tak nemohu obléct, snažím se vypadat jako kluk aspoň vzhledově. Odmítám nosit jakékoliv holčičí oblečení či věci. Pamatuju jsi že když jsem byla v 1 nebo 2 třídě (nevím už přesně) tajně jsem se pokoušela čůrat ve stoje jako kluk. Holčičí tělo je mi velice nepříjemné, vadí mi, hlavně prsa, mám pocit jako bych byla v cizým těle. Neustále jsi bandážuji hrudník obinadlem aby mi nešly vidět prsa. Také jsem zaregistrovala problémy s menstruací. Je to velice nepříjemný pocit cítit se klukem uvězněným v holčičím těle. Je to dost velký tlak oblékat se a vypadat jako holka když se cítím být klukem. Prosím o pomoc nebo alespoň o radu. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,

popisujete problémy s vlastní pohlavní identitou. Věk, ve kterém se nacházíte, může být spojený právě s hledáním toho kdo jsme nebo kam patříme. V tomto ohledu je podle mého i Vaše hledání normální a smysluplné. I když rozumím tomu, že vzhledem ke tlaku okolí a jeho specifičnosti je pravděpodobně i velmi náročné. Nedovedu říci jestli jste nebo nejste transsexuál. To je otázka, kterou si musíte zodpovědět sám/sama, nicméně možná by bylo vhodně spojit se v tomto hledání s psychologem, sexuologem nebo psychoterapeut. V ČR je dnes také možné, v odůvodněných případech, podstoupit změnu pohlaví. Lze tedy najít odborníky, kteří se tím zabývají. Před tím než se pro nějakého rozhodnete zkuste ale zjistit, jak se k transsexualitě staví. Ne každý odborník Vám nabídne prostor pro zkoumání vlastní sexuální identity, který teď možná potřebujete.

Asi Vám nedovedu takto na dálku pomoci, nicméně pokusím se Vás odkázat na zdroje, které by Vám snad mohli ve Vašem hledání poskytnout nějaké informace nebo podporu.

Přečíst si můžete například diplomovou práci kolegyně Černíkové, které se věnovala životním příběhům transsexuálů. Je to ale poměrně odborný text.

is.muni.cz/th/383110/fss_m/Plny_text_prace.pdf

Kolegyni také téma dále zajímá a pracuje jako psychoterapeutka. Můžete ji i napsat na email: martina(zavináč)terapiespolu.cz. Teoreticky by mohla pomoci i zprostředkovat kontakt s lidmi, kteří řeší/řešili podobné otázky. Zároveň spolu spolupracujeme, takže je možné kombinovat i služby nás obou, pokud byste třeba preferoval/preferovala spolupráci i s mužem.

Mezi přední odborníky, kteří se tématem zabývají patří určitě doktorka Hana Fifková. Napsala také knihu k tématu sexuálních identity (nenechte se odradit slovem poruchy v názvu, kniha to je dobrá).

fifkova.cz

bibliohelp.cz/knihy/transsexualita-jine-poruchy-pohlavni-identity

Zajímavým zdrojem informací může být i kniha, kterou o své proměně a životě napsal Mike Perry (mikeperry.cz)
databazeknih.cz/knihy/klec-pro-majaky-61334

Našel jsem i tyto dvě internetové stránky, nemám s nimi, ale žádnou zkušenost, je ale možně, že na nich nějaké užitečné informace najdete.

translide.cz

transsexualita.cz

Přeji hodně štěstí a podpory ve Vašem hledání!

Petr Doležal