JDE O PSYCHICKOU PORUCHU?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, jsem teměř šedesátyleý úředník a můj problém spočívá v tom, že se někdy na úřední doklad nedokážu podepsat. Jednoduše chytnu nějaký blok a do ruky jakoby křeč, přitom "na nečisto" svůj podpis zopakuju třeba i sto krát úplně stejný. Přemýšlel jsem, zda to není přílišnou snahou ten podpis "namalovat" co nejlépe teda z nějakýho perfekcionálismu ?
Děkuji za radu a pomoc Jarda
Vážený Jardo,
děkuji za Váš dotaz i důvěru. Z informací, které uvádíte je těžké posoudit, o co se jedná. Vaše úvaha o příčině "bloku v podepsání" spočívající v přílišné snaze o dokonalost může být velmi trefná a myslím si, že skutečně může jít o projev nějaké vnitřní psychické úzkosti v momentě podpisu. V takovém případě bych nemluvil psychické poruše, to je příliš silné slovo. Ale abych tomu, co se Vám děje, mohl lépe porozumět, potřeboval bych mít mnohem více informací - jestli to máte dlouhodobě nebo se to začalo objevovat od nějaké doby, jestli máte i jiné potíže s motorikou (psaní, chůze, manuální činnosti, atd.), případně nějaké neurologické potíže, jestli by to mohlo souviset nějak s Vaší životní situací (blížící se důchod??) atd. Pokud Vás záležitost skutečně trápí a nadměrně Vám překáží, nejlepší bude obrátit se osobně na profesionála - telefonicky na mě nebo jiného psychologa. K objednání není nutné doporučení lékaře.
S pozdravem a přáním všeho dobrého,
Tomáš Bolek