Jak vysvětlit dítěti smrt kamarádů?

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
mám dceru 10 let. Před vánocemi jí zemřela stejně stará kamarádka. Mám o ní strach, špatně se s touto životní situací vyrovnává. Chce být se svou kamarádkou, chce umřít aby mohla být s ní. Jak jí vysvětlit a pomoci? Nechci aby byla na lécích. Vím, že to chce čas, je naštvaná na celý svět, přesto s námi o to mluví, ale chybí mi slova a vysvětlení. Jak s ní mluvit aby tuto zkutečnost přijala a smířila se s ní? Je lépe navštívit psychologa nebo terapeuta či psychiatra. Děkuji Irena
Dobrý den paní Ireno,
děkuji za Váš dotaz, ve kterém popisujete, jak Vaše dcera reaguje na úmrtí kamarádky. Ptáte se, jak postupovat.
Chtěla bych předně ocenit Vaši citlivost k dceři, se kterou se snažíte ji tímto náročným obdobím provést. Je velmi důležité, že i přes všechen smutek a zlost dcery dokážete společně o smrti kamarádky mluvit.
Někdy je velmi těžké přijmout i pro nás dospělé, že některé věci či události vysvětlit nemůžeme. Každý máme jiný život, jiný osud. Vyrovnání se s takovouto ztrátou jako je smrt kamarádky, určitě bude trvat nějakou dobu a bude mít pravděpodobně i různé fáze. Obvykle lidé po prvotním šoku ze zprávy zažívají hněv či se snaží zprávu popírat, smlouvají, až dojdou vyrovnání se s danou událostí. Do třech měsíců by měl odeznít ten největší smutek a člověk by měl být s danou situací alespoň částečně vyrovnaný.
Celkově je velmi důležité, aby dcerka, i když je zapojená do každodenního koloběhu povinností a činností, měla dost prostoru pro smutnění a další emoce. Důležité je také samotné rozloučení, nevím, zda Vaše dcera měla možnost zúčastnit se pohřbu či jiného rituálního rozloučení. Zda si např. vytvořila něco, co jí bude připomínat to dobré, co spolu zažily a podobně.
Vzhledem k omezeným informacím, které internetové dotazy poskytují, nemohu posoudit závažnost psychického stavu Vaší dcery. Píšete, že by chtěla umřít, aby mohla být s kamarádkou. Věnujte těmto tématům při rozhovorech s dcerkou pozornost, a pokud by se Vám zdálo, že se nejedná o pouhé proklamace, ale že by se mohlo jednat o vážnější úmysly, neváhejte vyhledat dětského psychologa či dětské krizové centrum, stejně jako v případech, pokud by se psychický stav dcerky dlouhodobě nezlepšoval či spíše zhoršoval. Já mám v současné době ve své soukromé praxi naplněnou kapacitu, nové klienty nemohu bohužel přijímat.
Přeji celé Vaší rodině, aby se vám podařilo dobře tuto náročnou situaci s dcerkou zvládnout.