Endometrióza

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, již 2roky řeším endometriózu na obou vaječníkách, 9cm a 7cm průměr, chtěla jsem se zeptat zda máte zkušenost s léčením tohoto problému a zda se dá řešit jinak než odebráním vaječníků a dělohy. Je mi 40let a nechci o orgány přijít, děkuji za informaci
Takto velké cysty se léčí především operačně, nemusí se přitom odejmout děloha a vaječníky lze do určité míry zachovat. obvykle se různě velká část vajčníků odstraní s cystou a zbytek se ponechá, pokud to jde. Součástí léčby před operací a po operaci bývá hormonální léčba, která obvykle jen sama o sobě nestačí, hormonálně se jen onemocnění zastaví, nebo zčásti zmenší a zbytek je třeba dooperovat.