Endometrióza

Dobrý den, již 2roky řeším endometriózu na obou vaječníkách, 9cm a 7cm průměr, chtěla jsem se zeptat zda máte zkušenost s léčením tohoto problému a zda se dá řešit jinak než odebráním vaječníků a dělohy. Je mi 40let a nechci o orgány přijít, děkuji za informaci
Takto velké cysty se léčí především operačně, nemusí se přitom odejmout děloha a vaječníky lze do určité míry zachovat. obvykle se různě velká část vajčníků odstraní s cystou a zbytek se ponechá, pokud to jde. Součástí léčby před operací a po operaci bývá hormonální léčba, která obvykle jen sama o sobě nestačí, hormonálně se jen onemocnění zastaví, nebo zčásti zmenší a zbytek je třeba dooperovat.

Dobrý den, ano mám s tím zkušenosti, dokonce na toto téma dělám disertační doktorskou práci v rámci svého působení na 1.lékařské fakultě UK. Léčba , pokud opravdu jde o diagnostikovanou endometriózu, je dvojí. Hormonální-tedy konzervativní, měla by trvat minimálně 6-12 měsíců, někdy je potřeba i déle, druhým řešením je léčba chirurgická, někdy se obě léčby vzájemně kombinují. Občas se terapie doplňuje léky proti bolesti nebo rehabilitací, to ale neodstraní příčinu onemocnění. jde o velmi rozšířené onemocnění, ne zcela známé etiologie a řadí se také mezi civilizační nemoci, jak asi víte. Doporučuji konzultaci u gyneokologa, domluvit se na konzervativní léčbě-pokud máte s odborníkem problém, můžete se ke mně objednat do Sexuologického ústavu v Praze. nebudete samozřejmě nic platit a poskytneme Vám maximální péči a léčbu. Spojení najdete na internetu.
S pozdravem
MUDr.Luděk Fiala, MBA, Sexuologický ústav 1.LF a VFN Praha