Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na situaci, kdy jsem v lednu 2019 začala znovu po roční pauze užívat antikoncepci, z důvodu velkých bolestí, nepravidelnosti bez HA. Jsem nerodička, je mi 23 let. Tyto bolesti popisuju, tak, že mě bolí klouby zejména kolena, sotva vylezu z postele, a hrozně těžko se mi mluví, obrovské křeče v podbříšku, dva dny pouze proležím v posteli. Po menstruaci cca 1-2dny po se mi ještě asi 2x dělala krvavá cysta (44mm) (návštěva u gynekologa) vždy se nakonec vstřebala. Poté jsme nasadili jsme prvně HA Ayreen, první půl roku více méně bez problému, ale od srpna, jsem začala dostávat menstruaci přes prášky, v pauzách jsem jí měla také, kolikrát jsem to měla 4 dny, 2 dny špinění a poté jsem to dostala znovu (měla jsem to klidně 9 dní v kuse) poznám to podle bolestí, že mi začal opět cyklus. Tohle trvalo do září/října, poté jsem se gynekologem domluvila na změně antikoncepce a nyní od cca října mám náplasti EVRA a 2x jsem navštívila gynekologa, prvně, že to mám už 14 dní v kuse, poté už 21 dní v kuse (nasazen Ascorutine), a před dvěma dny mi začal opět další cyklus (přes pravidelně braní Ascorutinu, menstruace je slabší, ale cyklud jede opět na novo), opět poznám podle bolestí, které mám každý víkend a vždy je menstruace první dva dny silnější.
za ten rok jsem skončila v rukou cca 3 gynekologů, od každého padl názor na podezření, že mám Endometriozu, nevím ale furt důvod, z jakého důvodu mi toto nikdo nechce nechat podstoupit tento zákrok, aspoň abychom to mohli vyloučit, že tento problém nemám, a z respektu a úcty k lékaři, do toho nechci opravdu nikomu kecat, ale psychicky mě to celkem už odrovnává, jsem slabá, bez energie. s odporem k antikoncepci a k menstruaci. Co mi vlastně paní doktorka řekla ted naposled je, že musím ty první 3 měsíce vydržet (nová antikoncepce, tělo si zvyká) ale pokud mě ten samý problém trápil s antikoncepcí minulou a ted znovu a trvá to už opravdu dlouho, tak si opravdu nemyslím, že by to bylo tím, že mi HA nesedí... Děkuji za názor a radu.
Dobrý den. Jednou z příčinou Vašich potíží může být opravdu endometrióza. Zatím je znám jediný způsob jak ji diagnostikovat - a to je laparoskopická operace.

Co se týče horm. Antikoncepce je fakt že někdy trvá než se trefí to dávkování ideální pro vás. Co se týče bolestivých menzes může byt příčinou již zmíněná endometrióza. Diagnostika je Lsk jistě, ale léčba obtížná. Dle mých zkušeností nutno trefit antikoncepci a nechat ji vás užívat nepřerušované třeba půl roku tím aspoň se trošku situace by měla sklidit.Bohuzel je to velice obtížné předpovídat...
Krvácení 14 dní nebo 21 dní "v kuse" opravdu není v pořádku - záleží samozřejmě i na tom, jaké je síly a jaký je gynekologický nález včetně ultrazvuku. Při opětovném silném krvácení mimo cyklus (tedy ne jen "špinění") navrhuji navštívit nemocnici, ať zváží zákrok s vyšetřením děložní sliznice a/nebo laparoskopii, která může prokázat endometriózu v pánvi (ale "nevidí" do dělohy). U ne-rodičky se samozřejmě do nějakých výkonů nikdo nehrne, ale jak píšete, problém je dlouhodobý a úporný.
Existuje v Praze centrum pro léčbu endometriózy a jsou na ni i jiné účinnější léky než antikoncepce, je-li příčinou opravdu endometrióza.