Dobrý den. V poslední době zažívám v práci velkou koncentraci stresu přibližně 3x týdně. Jedná se o rychlé pracovní tempo jednoduchých mechanických úkonů. Toto období ještě chvíli potrvá. Zajímá mě jestli se to může nějak projevit na fungování mozku, inteligenci.

Mgr. Klára Gajdušková, MA
Psycholog, Psychoterapeut
7 názor

Dobrý den, že by Vám vinou krátkodobého stresu v práci kleslo IQ, to se asi nestane. :) Ale únava vyvolaná stresem a tlakem na výkon může způsobit, že se budete hůře soustředit a dělat chyby. To může při mechanické práci vést třeba ke zraněním. Zkuste si do Vašeho týdenního režimu dát nějakou pravidelnou relaxaci: procházky, meditaci, sport (ale ideálně něco, co není orientováno na výkon), zkrátka něco, kde se zklidníte a dobijete baterie. A pak také můžete zkusit přemýšlet, co je skutečnou příčinou stresu. Zkuste stres racionalizovat. Velmi pravděpodobně dojdete k tomu, že žádné velké drama - i když něšco třeba nestihnete - konat nebude. Držím palce Kg


Mgr. Radana Rovena Štěpánková
Psycholog, Psychoterapeut
58 názor

Hezký den, dlouhodobý stres produkuje glukokortikoidy. Jejich škodlivost je prokázána např. ničí náš hipokampus, což souvisí s depresí i pamětí i snižuje kognici. Řešení je, přivést tělo i duši do stavu, že nebude situaci vnímat jako ohrožující... (pocit ohrožení je spouštěč stresové reakce organismu) V té věci mohu samozřejmě pomoci. Držím palce.

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.