Dobrý den, v poslední době mívám často pocity úzkosti a začíná mi to trochu znepříjemňovat život. P

v poslední době mívám často pocity úzkosti a začíná mi to trochu znepříjemňovat život. Přibližně před 8 lety jsem měla 5x epilepticky záchvat,které vždy začal aurou kdy jsem slyšela jakoby bušení v hlavě. Taky jsem Začala pociťovat úzkost a strach z toho že se to může opakovat a zároveň jsem měla pocity jako bych byla mimo reálný svět. Po Nějaké době jsem tyto pocity přestala vnímat a byla jsem v pořádku ale před časem se vrátili. Mam strach zůstat sama doma, vejít do bazénu, jít na kolotoč, vadí mi věci které mi před těmito událostmi nevadily, hlasité zvuky, cinkání tramvaje, praní pračky, budík. Stále se kontroluji jestli náhodou neslyším bušení v hlavě a začíná mě to omezovat v normálním životě. Co mam dělat pro to aby se vše vrátilo do normálu? Ideálně do stavu spřed 8 let kdy bylo vše v pořádku, i když nevím jestli je to ještě možné, ale nechci s těmito pocity žít do konce života.
Za každou radu vám děkuji.
Práce s úzkostí je možná a věci jdou dát do pořádku, v rámci psychoterapie a možná lépe hypnoterapie se velmi dobře daří tyto nepříjemné stavy odbourat a žít opět klidný život bez věčných obav, co přijde.
Vyhledejte v okolí terapeuta, který vám bude svým přístupem ladit. Hodně štěstí.

Dobrý den. Nechtějte žít život, jakým jste žila, protože ten život se nikdy nevrátí. Jste už jiný člověk, který má jiné hodnoty, jiné zásad a pravidla. Chtějte žít raději život, ještě lepší a kvalitnější, ale úměrně tomu, co zmůžete, dokážete, čili úměrný vašemu věku. Zcela vám rozumím, že neustále se pozorovat musí být velmi náročné. Potom se vám vynořeje více a více strachů, které přitáhnou více a více negativních myšlenek, které zase přitáhnou více a více strachů. Spadnete do spirály negativního myšlení, co se zase může stát a toto negativní myšlení vás začne obezovat a bránit dělat věci, které pro vás bylo dříve normální. Základem je změnit negativní myšlení, odprostit se od pozorování a zaměstnat mysl něčím jiným, to však můžete udělat až pochopíte, jak vaše mysl pracuje, až pochopíte a příjmete fakt, že je to v tuto chvíli přesně tak, jak je.
Krásný den.
Dobry den, psychoterapie je mozna a vhodna cesta pro zpracovani uzkosti. S pozdravem M. Sz.
Dobý den, děkuji za Váš dotaz. To, co požíváte, jsou pojevy úzkostí, která ale s něčím, ještě hlubším, úzce souvisí. Většinou nás pojevy úzkosti upozoňují na něco, co v našem životě není v pořádku. Např. nezpracované události, vztahy, žití s nesprávným partnerem, žití na nesprávném místě apod. apod...mohou to být tisíce různých věcí....bylo by dobré s nějakým terapeutem podívat na to, co úzkost "vzkazuje" Vám. Pokud mi téma vyřešíme, úzkost zpravidla rychle vymizí. Držím Vám palce!
S pozdravem
PhDr. R. Luxová
Dobrý den. Děkuji za dotaz a odvahu začít s potíží něco dělat. Vše, co popisujete, nasvědčují výrazné úzkostí, která může výrazně negativně ovlivnit Váš život. Jak píši kolegové, psychoterapie je určitě nejlepší volbou řešení potíží, kde se naučíte znát lépe sebe, souvislosti, kdy je Vaše úzkost nejintenzivnější a jak se myšlenek zbavit a s tím ustoupí i Vaše tělesné doprovody úzkosti.Mohu doporučit formu spíše hlubinné psychoterapie, kde se můžete propracovat k lepšímu, spokojenějšímu životu, než pouhému odeznění symptomů. Patrně úzkost s něčím souvisí a nemusíte si to zatím plně uvědomovat. Nepíšete o léčbě epileptických záchvatů. Patrně pokud již jich bylo několik, máte předepsána antiepileptika.Vaše záchvaty určitým způsobem mohou souviset i s úzkostným prožíváním.Bylo by vhodné zmínit se Vašemu neurologovi i daných psychických potížích a najít vhodné řešení. Sama mám osobní zkušenost s epilepsii a obavy z epileptických záchvatů, i to, co člověk prožívá ve vztahu k záchvatům, je náročné a určitě je vhodné najít psychoterapeuta a řešit spolu Vaše potíže. Žít spokojenější život je možné. Žít život stejný jako kdysi, jak píšete, zcela nemožné a věřte, že i nežádoucí.Co bylo, změnit nelze, pouze přijmout. Přeji hodně sil.