Dobrý den, syn (20 let) má v současnosti před maturitou. Už na začátku školního vzdělání byla diagn

3 Počet odpovědí:
Dobrý den,
syn (20 let) má v současnosti před maturitou. Už na začátku školního vzdělání byla diagnostikována těžká porucha pozornosti (možná i Aspergrův syndrom). V prvním a druhém ročníku na střední škole jsme to s mou výraznou pomocí zvládali, ale nyní, když by měl zapnout nejvíce, se děje pravý opak, je úplně apatický, na vysvědčení v pololetí měl dvě pětky, neustále se zavírá do pokoje a minimálně komunikuje. Je toho na něj evidentně moc. Dle výsledků na ZŠ a po pradenství psycholožky jsem se rozhodli pro střední školu (má nadprůměrné IQ).Byla jsem s ním na psychiatrii, první pohovor trval 20 minut a bylo mi řečeno, že depresí netrpí, nemá smysl mu dávat antidepresiva a na poruchu pozornosti žádný lék neexistuje. Prý mám domluvit se školou opakování čtvrtého ročníku. V ped. psychol. poradně mi byla doporučena psychoterapie, aby se syn "otevřel" a začal komunikovat s okolím. Samozřejmě jsem souhlasila - už jsem ze stávající situace zoufalá. O penězích nepadlo ani slovo. Vyhledala jsem si kontakt na internetu a byla šokovaná, že se toto poradenství musí platit, a to takovými vysokými částkami. Nechodím do práce, zůstala jsem se synem doma, protože potřebuje neustálou podporu v učení a kontrolu, jinak bychom to vůbc nezvládali. Byla jsem i u VZP, zda by vyla nějaká možnost příspěvku na terapii, ale bez úspěchu. Mohl by mi někdo pomoci? Já si terapii pro syna za těchto podmínek dovolit nemohu. Děkuji mnohokrát za každou pomoc.
Dobrý den,

chtěla bych moc ocenit, jak se snažíte, aby syn měl dobré podmínky pro život i pro studium. Co se týče "bezplatné" terapie nebo terapie hrazené z veřejných zdrojů, je možné požádat praktického lékaře o doporučení ke klinickému psychologovi, jehož služby jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Pokud jste z blízkosti Olomouce, zkuste si vyhledat tým Dalet, který je výcvikovým pracovištěm a nabízí za určitých podmínek terapie zdarma (zde se nesmí uvést webová stránka, googlujte tedy).

Držím moc palce a přeji pohodové dny,

Stanislava Ševčíková