Dobry den, rada bych konzultovala trable me mamky, ktera stale odmita navstevu lekare se slovy:"To

1 Počet odpovědí:
Dobry den,
rada bych konzultovala trable me mamky, ktera stale odmita navstevu lekare se slovy:"To bude dobry.", ac obtize trvaji jiz par mesicu.
Ma potize s nahlou ostrou bolesti vystrelujici do obou prednich stehen, v levem je pry pocit intenzivnejsi. V poloze na zadech bolest spousti provedeni rotace v kycli a to jak v s pokrcenymi koleny, tak i natazenymi. Protoze ji bolest prepada i behem vykonavani beznych cinnosti, pohybyje se strnule, aby predesla nezadoucimu pohybu, ktery ji spousti.
Poslednich 10 let pracuje prevazne na pocitaci, tudiz toho hodne nasedi. Ma jiste nadvahu, ale neni obezni. Cvici tak maximalne na zahrade a kolem domu, coz dela sice casto, ale vetsinou to znamena dalsi cas straveny v kycelni flexi a dalsi napor na pater. Co se postury tyce, tak je to takove to kancelarske zado, hluboka bederni lordoza, ochabla brisni stena, ramena i hlava v protrakci. Chodi, resp. vzdy chodila, rekla bych, s nezdravou rotaci panve (krouti zadkem) a nyni se mi zda, ze pri chuzi drzi kolena u sebe (stehna v mirne vnitrni rotaci), pri vypadu mi prijde, ze pracuje vic prave bederni oblast, nez-li hyzde.
Prohmala jsem ji upony svalu, ktere mohou delat neplechu v trislech a nema je bolestive, kolem patere si take na bolestivost nestezovala.
Rada bych s ni zacala zlehka cvicit - nejake zakladni setrne posilovaci/protahovaci cviky. Ale mam obavu, abychom neco jeste zasadne nezhorsily (napriklad v pripade nejakeho pocinajiciho korenoveho problemu nebo artrozy).
Muzete mi, prosim, nastinit, o co se muze jednat a ? Dekuji za odpoved, bude ji cist i mamka, tak doufam, ze ji to treba rozhybe k nejake akci.
Dobrý den, jak správně usuzujete mohlo by se jednat jak o artrozu kyčelních kloubů, tak eventuálně o kořenový syndrom. V prvním případě platí cvičit, pohybovat, ale nepřetěžovat. Vhodné je kolo, plavání nordic walking. Co se týká kořenových sy., zde neexistuje univerzální návod. Každopádně je nutné vyšetření lékařem, který odhalí příčinu potíží vaší maminky a dle toho by se pak odvíjela i další péče, nejlépe pod dohledem kvalifikovaného fyzioterapeuta.