Dobry den, prosim Vas o pomoc s mou zivotni situaci. Mam za sebou uz spoustu zkusenosti. Cesto

Dobry den,

prosim Vas o pomoc s mou zivotni situaci.
Mam za sebou uz spoustu zkusenosti. Cestoval jsem nekolik let po Svete a take jsem pracoval na ruznych mistech. Problem je zrejme s mou minulosti ve ktere jsem byl sikanovany spoluzaky a od rodicu se mi take tolik lasky nedostavalo, jelikoz ji smerovali vice na meho bratra. Mam velke potize, udrzet si s nekym delsi kontakt a tak se citim velmi casto osamocen. Nedokazu si najit nove pratele. Dostal jsem se do stadia, kdy uz nedokazu mit radost ze zivota. Citim se jako bych uz vse zazil a zustal sam. Je to velmi demotivujici pocit, ktery me odrazuje, od smichu a od radosti. Drive, hlavne na cestach jsem nesl samotu velmi tezce, nekdy jsem myslel i na to nejhorsi, ale z toho jsem se vicemene dostal a ted uz to tak emocne neprozivam. Citim se, jako kdybych ztratil motivaci do zivota. Stal se ze me z velke vetsiny negativni clovek, ktery se ale chce zmenit, jen to pravdepodobne nedokaze sam. Velmi casto premyslim, hlavne kdyz se citim osamocen, ze by mi mohl pomoci pes, ale nerad bych pred necim utikal, protoze vim, ze byse to urcite vratilo.

Byl bych Vam moc vdecny za napsani par radku od zkuseneho psychiatra.

Mockrat dekuji
Dobrý den. Váše potíže mohou mít mnoho příčin. O některých dokonce píšete sám. Blíží se čas svátků vánočních, což je čas, kdy se lidé setkávají, sdílejí a přejí si vše dobré. Když se člověk cítí osamocen, bývá v tomto čase plný zármutku a beznaděje...... dobře tomu rozumím. V každém případě bych Vám doporučila v případě, že se ocitnete na pokraji zhroucení nebo při myšlenkách "na to nejhorší", tedy ublížit si nebo vzít si život, zkuste se nejdříve obrátit na odborné pracoviště, kde Vám pomohou z nejhoršího a doporučí následnou službu. Jde například o Centrum krizové pomoci, které sídlí v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, nebo Krizové centrum RIAPS, které najdete na Žižkově v ulici Chelčického. V každém případě bude vhodné co nejdříve navštívit psychiatrickou ordinaci a konzultovat možnosti léčby, zároveň začít docházet na psychoterapii, která je většinou zaměřená na provázení klienta v náročných životních situacích. Pravdou je, že na těžkosti života je dobré nebýt sám, nechat si pomoci.... a když nejsou blízcí, rodina, pak je terapie tou nejlepší volbou. V případě, že se rozhodnete takovou možnost využít, můžete se na mě obrátit se žádostí o termín. Přeji hodně štěstí. R.Košňarová

Dobrý den, díky za důvěru. Vnímám, že se na svou situací snažíte přemýšlet a upřímně hledáte řešení. Takové věci, jako je šikana a přehlížení ze strany rodičů opravdu mohou zanechat na duši stopy - včetně zhoršené schopnosti navazovat vztahy. Říkáte, že jste ztratil radost ze života. Je mnoho věcí, které člověku v životě dávají smysl a energii - vztahy, o kterých píšete vy, jsou opravdu jedním ze základů zdraví a pocitu životního štěstí. Pejsek se zdá být určitě jedním z dobrých řešení tohoto problému, další krok může být postupně poslilovat lásku k sobě, sebedůvěru a učit se zapojovat se do vztahů s druhými lidmi. Může Vám s tím pomoci někdo blízký (například Vás může s někým seznámit, vzít Vás někam do společnosti, na akci), psychoterapeut (v rámci pravidelnější psychoterapie) nebo můžete zkusit např. chodit do nějaké svépomocné skupiny (např. Sfinga - sfingaos.cz). Myšlenky na možné ukončení života (předpokládám, že to znamená ve vašem příspěvku "to nejhorší") by ve Vaší situaci měl každý - dobrá zpráva je, že pocit samoty nemusíte mít celý život.
S přáním všeho dobrého do nového roku 2018
Miroslav Šubrt

systém asi zlobí a poslal mi dotaz znovu, i když jsem Vám již odpověděla... Pokud potřebujete, napište mi na mail a můžeme si domluvit konzultaci. Konzultací může být i pouze několik.

Přeji pohodové dny a držím palečky,

Stanislava Ševčíková
Dobrý den, bohužel nevidím z jakého jste regionu. Myslím, že pro Vás by bylo vhodné kombinovat spolupráci psychiatra a psychoterapeuta. Psychiatra přes tento portál určitě najdete, ale zvažovala bych kvůli nastavení medikace i krátký pobyt. Výborní jsou třeba na psychiatrii ve Střešovické nemocnici, kde probíhá i terapie v průběhu pobytu a poté pokračovat ambulatně.
Krizová centra v případě akutního propadu jsou určitě také dobrou volbou. Je potřeba se obrnit trpělivostí a počítat s terapií v horizontu měsíců. Pro Vás bych navrhovala třeba nějaký na tělo orientovaný přístup.
Přeji Vám hodně sil a brzkou úlevu.
Jitka Herzánová