Dobrý den, prosím o radu pro babičku. Babičce je 71 let a dostat jí k lékaři alespoň na preventivní

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, prosím o radu pro babičku. Babičce je 71 let a dostat jí k lékaři alespoň na preventivní prohlídku je skoro nemožné :( . Babička je docela silná kuřačka, občas jí zlobí žlučník po operaci žlučníku cca ve 30 letech, má velké křečové žíly, kvůli kterým jí často bolí nohy, ale nechce s tím nikam jít, tvrdí, že je to už na operaci a že to už dožije takhle :/ . Poslední půl rok začala hůře mluvit - občas jí vypadne slovo a nemůže si na něj chvíli vzpomenout nebo ho zamění za jiné, pak jí to ale dojde a opraví se, také hodně pospíchá když mluví a pak věta kolikrát nedává smysl - to se pak ale také opraví a řekne to pomaleji a srozumitelně. Občas také mluví jakoby pomalu, asi si je vědoma, že hůř mluví, tak nad tím více přemýšlí. Mysleli jsme si, že je to částečnou zubní náhradou, kterou má už asi 4 roky, ale nosí ji jen když jde jíst nebo někam jde - proto jsme mysleli, že si na ni nezvykla a ani nezvykne, když ji nosí tak málo, ale takhle mluví i bez zubní náhrady. Paměť má ale pořád dobrou, dokonce lepší než já - 27let a mamča - 45let :). Neustále nás upomíná, aby jsme na nic nezapomněli atd.. Asi rok je taky více jakoby vulgární - používá místo slov jíst - žrát, srát atd.. To dříve nedělala nebo alespoň ne tolik.. Luští číselné křížovky, chodíme na procházky, šije na stroji, takže pohybově je v pořádku. Prosím o radu, co by mohlo babičce pomoci, nějaké vitamíny, doplňky stravy? Ještě jsem zapomněla napsat, že je dost hubená a i když jí docela dost, tak prostě nepřibere. Hubená je ale už déle, tak 10 let. Je to prostě stářím? Děkuji za jakoukoliv radu a přeji hezký den.
Dobrý den,
pokud se pacient nemůže dostavit k lékaři z vážných zdravotních důvodů, muže ošetřující praktický lékař v rámci své návštěvní služby dojet za pacientem, vyšetřit ho doma eventuálně indikovat potřebná vyšetření s převozem sanitou nebo za pomoci domácí péče.
Popisované příznaky nemusí být jen stařeckou demenci, vzhledem k tomu, že babička kouří.
Obecně na podporu paměti se doporučuje výtažek z Gingo biloba , ale existují i jiné léky, indikované po předchozím klinickém vyšetření lékařem.

Dr. Sadílková