Dobrý den, prosím o radu. Před 1 rokem a 3 měsíci jsem přestala užívat hormonální antikoncepci (u

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,

prosím o radu. Před 1 rokem a 3 měsíci jsem přestala užívat hormonální antikoncepci (užívala jsem ji s roční pauzou cca 10 let) do dnešního dne nemám přirozenou menstruaci, lékařka mi předepisovala Duphaston, po kterým jsem vždy menstruace dostala.. Rok se snažíme s manželem o miminko, bohužel bezúspěšně. Lékařka mi letos na jaře ve dvou měsících dala Clostilbegit, po kterém údajně nějaký folikul dozrál (dle ultrazvuku), ale nepovedlo se a další měsíc nebyl žádný folikul výrazný. Nyní první měsíc nemám Duphaston – menstruace nikde, jsem 31 den cyklu (jen doplním menstruaci v 17 letech před tím, než jsem začala užívat menstruaci, jsem též neměla – nikdo příčiny neřešil, nyní je mi 28let). Na konci léta mě chce moje gynekoložka poslat rovnou na nějaký výkon do nemocnici, odborný název si nepamatuji ale pochopila jsem to tak jako, že mi provedou něco podobného jako laparoskopii a podívají se na průchodnost vejcovodou atd... (nevím možná jsem to špatně pochopila), též přislíbila manželovi předepsat spermiogram.
Na úpravu menstruace jsem vyzkoušela i přírodní léčiva – Energy Gynex, Tiknturu - Jeřáp ptačí; akupunkturu u lékaře a čínské bylinky, apod.. Nyní užívám bylinkový čaj z řebříčku.
A teď můj dotaz zní: jaký postup vyšetření či léčby by byl vhodný? Přijde mi řešení lékařky příliš „razantní“, nemělo by se spíše postupovat od méně náročných vyšetření k těm složitějším? Myslím, tím zda by mi nejprve neměla udělat hormonální vyšetření a najít příčinu proč nemám přirozenou menstruaci (trpím i stále mastnou pletí a akné v oblasti brady a hrany čelisti - údajně jeden ze znaků hormonální nerovnováhy) a zároveň nechat vyšetřit i manžela? Bohužel mi přijde, že lékařka moc nechce spolupracovat. Změnit lékaře si nechávám jako záložní plán, při změně totiž člověk nikdy neví, zda to bude k lepšímu.

Děkuji za Váš názor..
Také přeji dobrý den!
Vaše paní doktorka se snaží, my lékaři jsme zde proto, abychom vám, ženám, pomáhali. Váš případ je trochu komplikovanější a ne všichni gynekologové mají dostatek zkušeností tyto komplikace řešit. Prapůvod všeho bude zřejmě v tom, že jste do 17 let neměla menstruaci. Pak Vám byla nasazena antikoncepce, menstruace chodila a po jejím vysazení zase nechodí. Vaše porucha se, dle příznaků, které udáváte, jmenuje pravděpodobně Syndrom Polycystických Ovarií. Žádná katastrofa, spousta žen má stejný problém. Ve Vašem věku je ale nutno problém řešit na specializovaných pracovištích. Lékařkou doporučované operační vyšetření průchodnosti vejcovodů zřejmě někdy proděláte, zkontrolují při tom i stav Vašich vaječníků. Úplně před tím by ale mělo být provedeno vyšetření z krve na stav hormonálních hladin vaječníkových hormonů a případně i hormonů štítné žlázy. Faktem je, že v ordinacích praktických gynekologů není až tolik času s pacientkami podrobně rozebírat všechny detaily a zajišťovat a hodnotit všechna vyšetření. Je to sice špatně, ale takový je reálný stav našeho zdravotnictví. Navrhuji Vám, vyhledat v blízkosti Vašeho bydliště některé z Center tzv. asistované reprodukce. Nebojte se toho, že tam pacientky připravují k tzv. otěhotnění ze zkumavky. Je velmi pravděpodobné, že to, toužíte-li po dítěti, do budoucna čeká i Vás. Nicméně tato centra mají možnosti Vás důkladně vyšetřit, zjistit příčinu Vašich obtíží a navrhnout Vám pro Vás nejlepší řešení. Manželův spermiogram také zajistí oni. Doporučení od své gynekoložky nepotřebujete, jen se do Vámi vybraného centra objednejte, a to pokud možno brzy. Není co odkládat. Toužíte přece po miminku, ne? Přeji Vám hodně štěstí! (1.8.2019)