Dobrý den. Před pěti lety jsem žila v psychickém teroru. Otec alkoholik, pod vlivem velmi agresivní

2 Počet odpovědí:
Dobrý den.
Před pěti lety jsem žila v psychickém teroru. Otec alkoholik, pod vlivem velmi agresivní. Několik let mě, mou matku i sourozence především psychicky, ale i fyzicky týral.
Po rozvodu rodičů jsem žila s matkou, otce navštěvovala na víkendy jednou za 2 týdny.
Po třech letech od rozvodu jsem začala mít asi nějaký post problém... neustále se mi vracely traumaticke zazitky z dob, kdy nás těmito způsoby terorizoval. Sice se mnou mluvili odbornice na úřadech, zjišťovali, jestli jsem dle okolností v pořádku. Bohužel tyto příznaky se projevily až po letech a odborníka jsem nikdy nenavstivila.
Začaly se u mě objevovat různé stavy... později jsem zjistila, že se jmenují panickr ataky... byly několikrát denně, různé intenzity. A během 3 měsíců jsem měla 2 vážně silné... Z otce se mi dělalo špatně prostřednictvím těchto stavů velmi často a stačilo jen, aby o nem někdo promluvil nedejboze abych se s ním viděla. Přerušila jsem tedy osobni kontakt a vyhybala se místům, kam by mohl jít. Dlouhá léta mě trápila nespavost, vlastně už to bylo sedmým rokem. Vše jsem nechala zajít moc daleko. Stavy byly silné, nespavost také. Měla jsem deprese. Po tom, co jsem 10 dnů nezamhourila oko jsem několikrát denně přemýšlela, že bych to skončila, vzala si život. Stalo se mi, že jsem předcházela přes rusnou silnici a měla nutkání se vrhnout pod kola aut, jen aby už bylo líp. Vážně jsem si sáhla na dno. Ale nevzdala jsem se. Tvrdě jsem na sobě pracovala, stavy se naučila ovládat a ve finále i otci odpustila. Nevidame se, nemám potřebu. Jako člověk pro me ztratil "hodnotu" a nezáleží mi na něm.
Teď k mě otázce. Myslíte si, že i když jsem odpustila a celou tu kapitolu uzavřela, mohou se mi všechny ty stavy vrátit?
Nedávno se totiž můj bratr začal chovat podobně jako otec. Momentálně s ním neziji. Ale před měsícem se mě i pokusil napadnout, samozřejmě psychicky teror probíhal. A já už ty stavy nechci nikdy zažít.
Myslíte, že se mohou vrátit v této souvislosti?
A jak jim předejít?

Děkuji. Hezky den.
Dobrý den, jste velmi silná žena. Schopnost odpustit i blízkému člověku po takové dlouhé zátěži vyžaduje mimořádnou vnitřní sílu a lásku. Z Vašeho popisu nevyplývá, zda jste docházela na psychoterapii traumatu, které jste zažila. V takovém případě se může stát, že pokud se ocitnete v podobné situaci jakou jste zažila s otcem, mohou se evokovat zažité a dosud nezpracované zážitky, probudí se staré zažité emoce. Ty jste sice dokázala potlačit, ale jsou uložené ve Vašem podvědomí. Vyvarovat se situacím takového charakteru, které jste sama zažila, není vždy v životě jednoduché. Psychoterapie traumatu Vám ale může pomoci se s těmito těžkými situacemi ještě emocionálně vyrovnat, doléčit je. Pak je pravděpodobné, že se už nikdy nevrátí v tak bolestné vzpomínce, která by Vás zahltila. Vyhledejte si psychoterapeuta, který se danou problematikou zabývá. Určitě pomoc existuje.

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den.
Dokázala jste opravdu velké věci. Moc by mě zajímalo, jak jste sama se sebou zacházela, že jste ty nepříjemné zkušenosti s otcem překonala. Lidé se často bojí, že se některé zážitky, rizika, problémy vrátí. Když se vrací, je to většinou právě pro ten strach. Každého z nás mohou potkat nové potíže, nová rizika, ale ty samé se obvykle nevrací. Vy můžete při každém novém problému vycházet z toho všeho, co už jste zvládla, už jednou jste úplně sama přišla na to, jak sama se sebou pracovat. Jste odvážná a asi také vytrvalá a vynalézavá. Pokud si tyto schopnosti uvědomíte, každý problém budete schopná sama anebo s přáteli a blízkými lidmi překonat.
Zdraví Jiří Chvála

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.