Dobrý den, od listopadu 2019 jsem začal užívat Zoloft (předepsala mi ho praktická lékařka). Ztratil

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
od listopadu 2019 jsem začal užívat Zoloft (předepsala mi ho praktická lékařka). Ztratil jsem přibližně 20 kg na váze(ještě před užíváním léku) a jedl velmi zřídka. Aktuálně jsem Zoloft vysadil bez konzultace s lékařem ale nyní po 3 týdnech se cítím opět zle, úzkosti se vracejí. Jakmile se vyskytne nějaký ,,problém´´ automaticky ho vidím jako neřešitelný i když normálně myslící osoba by nad ním mávla rukou. Neustále vidím vše černě. Všiml jsem si, že se začínám stranit lidem, nejraději jsem sám bez jakéhokoli kontaktu. Co je nejhorší, mívám pocity to vše ukončit, nikdy jsem se takto necítil. Začal jsem vnímat sebevraždu jako něco normálního, co vše vyřeší. Pokud bych neměl ročního chlapečka, tak bych tu asi již nepsal. Nevím zda navštívit psychologa, psychiatra nebo si tyto pocity jen nalhávám. Cítím se jak v hluboké studni, kde je lano po kterém vždy vylezu metr výše ale o dva metry sklouznu.

Děkuji Vám za radu a omlouvám se za delší text.
Vážený pane.
Pokud se u člověka objeví psychické problémy, obvykle to není jen tak samo od sebe. Na druhou stranu často člověk sám jen těžko odhaluje, s čím vším v jeho životě to, že se necítí komfortně a má potíže, může souviset. Obvykle lidem pomáhá, obrátí-li se primárně na psychoterapeuta, tedy odborníka, který pomůže se v aktuální životní situaci i psychických stavech zorientovat a najít řešení, které vede ke znovunastolení pocitu životní pohody z celkového fungování.
Pokud se během psychoterapeutického procesu ukáže, že by bylo vhodné některou z psychických funkcí na přechodnou dobu podpořit medikací, odkáže v takovém případě psychoterapeut svého klienta na rozšíření pomoci o spolupráci s psychiatrem, který může léčbu rozšířit o vhodnou lékovou podporu.
Léky samy o sobě obvykle obtížné příznaky na určitou dobu (minimálně na dobu, kdy jsou - pokud jsou vhodně zvoleny - užívány) dokážou potlačit, ale bez skutečného řešení toho, co za vznikem psychických potíží stojí, dochází buď k postupné ztrátě jejich účinnosti a/nebo k návratu obtíží po vysazení léku.
Mohu-li tedy doporučit, vyhledejte sobě psychoterapeutickou pomoc, tedy sérii odborných konzultací, během níž se tím, co se s vámi děje, bude spolu s vámi psychoterapeut seriózně zabývat a již během tohoto procesu vy budete mít pocit, že váš život a vaše věci znovu nabývají smyslu a otevřené životní perspektivy.
Kontakty na psychoterapeuty dle místa bydliště najdete na České asociace pro psychoterapii, případně na stránkách České psychoterapeutické společnosti.
S přáním brzké úlevy a životního úspěchu
MUDr. František Matuška