Dobrý den, Nejspíš už dlouhodobě mám problémy s “občasným” šilhaním levého oka. Je mi 19 let a v d

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
Nejspíš už dlouhodobě mám problémy s “občasným” šilhaním levého oka. Je mi 19 let a v dětství jsem s touto oční vadou problémy neměl, pouze jsem před 6 lety jsem začal hůře vidět do dálky a teď mám -2,15 dioptrie. Podle “mých” studií se domnívám, že mám lehkou hypertropii. Když se zádívám na určitý bod v dálce tak je vše v pořádku, ale pokud zakryji postižené oko a po několika sekundách ho odkryji, tak se chvilku dorovnává ze zhora. To samé i když zakryji zdravé oko - postiženým vidím normálně a po odkrytí zdravého se postižené posune trochu nahoru a hned se dorovná. Odchylka není tolik patrná. Horší je když se zadívám hodně ostře do prava, to mi levé oko trošku vyjede nahoru a mám patrnou diplopii. Nejhorší je to je pokud se koukám hodně do boku na blízký předmět. Během normálního denního fungování je tento problém zanedbatelný. Zajímavé je, že od dětství, vlastně od narození, umím mrkat a zavírat jen pravé oko. Nemůže to mít s tím nějakou souvislost? Občas jsem tak unaven, že před spaním koukám jen jedním okem. Díky Bohu můžu normálně číst a do prava se tak ostře nekoukám, možná jsem až moc velký hypochondr, ale normální člověk tak nekouká. Občas cítím drobné ujetí oka při velmi prudkém pohybu do prava, kdy se koukám na nějaký bod. Může být toho dědičné nebo sem si zkazil zrak tak, že se mi vyskytlo skryté šilhaní? Obracím se sem, protože jsem na internetu nic “podobného” co mám já nenašel. K očnímu se plánuji objednat, ale momentálně se snažím toto neřešit, protože mám před maturitou a potřebuji být soustředěn.
Omlouvám se za sloh.
Děkuji za odpověď a objasnění.
Dobrý den, skryté šilhání a nesouhra okohybných pohybů je velmi častá. Skryté ani zjevné šilhání není v dospělém věku nebezpečné a zrak jste si žádnou činností nezkazil. V takovém případě je zejména potřeba mít dobře korigovanou refrakční vadu, tedy používat správné brýle. Navštivte očního lékaře a eventuálně i zkušeného optometristu a žádejte vyšetření očí včetně vyšetření binokulárních funkcí.