Dobrý den,můj známý je včelař už 50let,tak mám od něj propolis a tím vyplachuji ustní dutinu,kde mám vytržené 2 zuby po sobě,narušený nerv,tlak v dásni,je tento výplach pšípustný?Děkuji za info,H.
Dobrý den, určitě není vhodné vypalchovat přímo po extrakci a radši bych i pote propolis zkonzultovala s dr., který extrakci delal. nevíme hojení a reakci, takze radši se poptat tam. Ať se dobře hojí!

Propolis je antibakteriální, má bakteriostatické účinky, takže za mě proč ne. Samozřejmě by měla být tinktura ve zředěné formě. Pokud je tinktura na alkoholové bázi, neměla by se používat dlouhodobě, nepříznivě pak působí na sliznice.
Dobrý den, shodou náhod jsem i včelařka a za mne propolis určitě ano. Je známo, že propolisová tinktura desinfikuje, ničí nebo omezuje růst některých bakterií, virů a plísní. Propolisová emulze se často doporučuje při zánětech dutiny ústní a aftech. Tinkturu bych doporučovala používat pouze krátkodobě, například prvních 7-10 dní po extrakci. Propolisová emulze se dá používat dlouhodobě v rámci prevence. Přeji rychlé hojení. :)
Dobrý den,propolis je látka antibakterialni.Taže v jejím použití při vhodné koncentraci nevidím problém maximalne 7-10 dni.Doporucuji raději konzultaci s ošetřujícím stomatologem.Urcite jdete na kontrolu po extrakci.Zdravim a brzké zhojeni
Dobrý den, ohledně účinků Propolisu se shoduji s příspěvky kolegyň. Nicméně, po extrakci zubů se obecně nedoporučuje vůbec vyplachovat, protože hrozí odloučení krevní fibrinové zátky, která je pro dobré hojení extrakční rány nezbytná. Látky obsažené ve výplachu (jakýkoliv s účinnou látkou, tj. i byliny, koření a včelí produkty) navíc mohou působit na fibrinovou zátku jako takovou a mohou ji např. ředit. K poškození nervu při extrakci dojít může, pokud není úplně přerušen, jeho regeneraci dochází pomalu, týdny až měsíce a zpravidla dochází k úplnému zahojení. Pokud máte v ráně tlak, který přetrvává a nelepší se, doporučuji jednoznačně kontrolu u lékaře, který ránu vyšetří pohledem i rentgenem, protože by se mohlo jednat o poextrakční komplikaci. Situaci určitě řešte před víkendem. Přeji příjemný den a brzké zhojení.
Absolutně souhlasím s kolegyní Jana Pye, už sem se obávala, že to snad nikdo nezmíní.
Po extrakci zubu se nedoporucuje vyplachovat ranu. Na regeneraci nervu doporucujeme B-komplex. V pripade potizi a dalsich dotazu a nejasnosti kontaktujte/ navstivte lekare. Hezky den.