Dobrý den. Mám takový pro mě velký problém, tahají mě svaly na vnějším berci při chůzi a běhání. Hraji fotbal a pohyb je pro mě důležitý i v moji práci, co mohu udělat pro odeznění problému? A muže mi pomoci např. Razova vlna?
Dobrý den, začněte masáží, kinesiotejpem.. nebude-li efekt, pak lze využít "silnější" metody, např. rázovou vlnu, TR- therapii.. mezitím se objednejte k ortopedovi a rehabilitačnímu lékaři, event. k fyzioterapeutovi - příčina totiž může být z jednorázového přetížení, pak se vyřeší metodami výše popsanými, ale pokud léčba nezabere, pak je vhodné absolvovat vyšetření lékařem, nebo fyzioterapeutem. S pozdravem, MUDr. K. Šochová.

Souhlasím s paní doktorkou - každopádně nestačí rázová vlna. Je potřeba se nechat vyšetřit ortopedem nebo rehabilitačním lékařem, který nejspíš navrhne mnohem šetrnější terapii s jistějším účinkem.
Dobrý den, rázová vlna je jako na komára s kanónem. Vzhledem k Vaší zátěži (fotbal) bych to viděla 1) na vyšetření fyzioterapeutem a 2) konkrétně spíš na vyšetření zkrácených svalů a 3) v rámci terapie jejich následné protažení. (Jako prevenci naučit Vás je protahovat pravidelně). Ale je to jen odhad z toho, co píšete. Bylo by fajn vidět Vás osobně. S pozdravem Lopotová
co potřebujete udělat pro odeznění Vaších obtíží Vám budu schopná sdělit, když Vás vyšetřím. Tj. doporučuji se objednat na fyzioterapii a z vyšetření nám vyplyne, jaká léčba je vhodná pro řešení Vašeho problému.
S pozdravem, Jitka Šerclová
Dobrý den, souhlasím s předchozími odpověďmi, přesto bych na prvním místě před vyšetřením ortopeda preferoval vyšetření rehabilitačním lékařem, který dle mého mínění bude mít v tomto případě trochu širší a funkční pohled zejména v tom smyslu, že příčina může být na jiném místě, než se projevuje. Rázová vlna tuto příčinu neřeší, řeší pouze její důsledek. Když pominu akutní přetížení (kde by pomohly masáže, kineziotaping a klidový režim) nebo poměrně nevhodnou obuv, jakou kopačka je (ale to by bolely svaly všechny fotbalisty), pak třeba v kombinaci s vadným postavením nohy v obuvi nebo s vybočenými koleny atd. mohou tyto problémy nastat. Nelze zde rozebrat všechny možnosti, ideálně je Vás vyšetřit a na základě toho vybrat vhodný způsob terapie (určitě bude méně razantní než právě rázová vlna. S pozdravem MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař