Dobrý den, mám sedmiměsíční fenku křížence pudla a knírače. Do budoucna uvažuji o kastraci, ale názory na to, kdy by se měla provádět se liší. Je dostatečné podle Vašeho názoru nechat proběhnout pouze jedno hárání a hned vykastrovat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, myslím si, že je nejvhodnější kastrovat feny po prvním hárání. Fenka pohlavně dospěje a kastrace po prvním hárání má určitý vliv na snížení rizika nádorů mléčné žlázy. Podle mé zkušenosti nechte fenku odhárat a za 2-3 měsíce po hárání je nejvhodnější doba k zákroku. Pohlavní orgány jsou tou dobou klidné, nejsou tolik prokrvené a zákrok se dobře provádí. Hezký den. MVDr. Sandra Coufalová DoTh.

Dobrý den, ano máte pravdu. Názory na kastraci jsou různé i mezi veterinárními lékaři. Nyní převládá názor, že kastrace před prvním háráním je nejlepší "ochrana" před nádory na mléčné žláze, které jsou hormonálně podmíněné. Po prvním hárání je % vzniku nádorů mléčné žlázy také velmi malé (různé zdroje uvádí různá procenta snížení incidence nádorů ml. žlázy při kastraci po prvním hárání /od 85-98% /. Další věc je, že pokud se kastruje před prvním hárání, tak nemusí být dostatečně vyvinuty druhotné pohlavní znaky atp. V USA například kastrují ve velmi ranném věku (6-12 týdnů)... koukněte na můj souhrnný článek o kastraci na mých webových stránkách, snad Vám to trochu pomůže se rozhodnout... Já osobně se přikláním ke kastraci cca měsíc po prvním hárání, pokud majitel nechce mít fenu/kočku chovnou. S pozdravem MVDr. Valešová
Dobrý den, názory na kastraci se různí zejména v laické veřejnosti.
Z lékařského hlediska je názor jednotný - pokud není chtěné zachování plodnosti je vhodné vykastrovat fenu co nejdříve, předejte se tak nejen zánětům dělohy ale zajména nádorům mléčné lišty. Vykastrovat tedy před nebo po prvním hárání. Jakmile fena 3x odhárá nemá již kastrace žádný ochranný vliv na mléčnou lištu a fena má velmi vysokou šanci (přes 60%) na nadorové onemocnění ikdyž je vykastrovaná.
MVDr.Bejblová
Dobrý den, máte pravdu, v ČR se názory na kastraci hodně liší. Osobně se mi nejvíc osvědčila kastrace po 1. ev. 2. hárání.
Jsem pro kastraci po prvním hárání.
určitě doporučuji vykastrovat fenku po prvním hárání. Do budoucna tak předejdete mnohým zdravotím komplikacím. Kastrace je nejvhodnější v mladém věku zvířete - s každým háráním se postupně zvyšuje riziko výskytu nádorů na mléčné liště. MVDr. Vodičková
Dobrý den, doporučuji vykastrovat fenku po prvním hárání