Dobrý den, mám před dost těžkou operací - resekce slinivky aj. Jsem ve stresu, potřebuju si o tom s manželem(nejbližším) povídat, na něm je vidět, že ho to obtěžuje. Na nic se nezeptá, plácám se v tom sama. Dokonce ani nezavolala jedné jeho známé lékařce, která pracuje v té samé nemocnici.Vůbec jeho reakce nechápu, jako kdyby se ho empatie ani nedotkla.
Dobrý den, víte někdy se vztahy dostanou do bodu, kdy už nic nepřináší, ale spíše berou. Bývá to často ve chvili, kdy všechny cíle, které si pár stanovil, má splněno a teď už není jako by co dál. Jen tak spolu žijí. Chtělo by to obnovit a nastartovat znovu vztah, znovu najít společné hodnoty, nové plány a cíle, ale k tomu potřebujete, aby chtěl i váš partner na vztahu pracovat.
Vztah se musí udržovat a rozvíjet celý život, je to celoživotní cesta, která právě mnohdy končí neúspěchem. Popovídat si můžete s psychologem, ale rozumím, že pocit samoty ve vás vůči manželovi to nenahradí. Doporučuji po operaci začít pracovat na vztahu. Krásný den.

Hezký den,
víte někdy reakce při velkém strachu a stresu nedávají nám ženám smysl - hlavně u mužů nejde očekávat stejnou péči, povídání, konejšení, když se dostanou do bezvýchodné situace ( a to strach o život své ženy je). Vím, jste v situaci, kdy potřebujete podporu,ale možná jeho chování jde vysvětlit i jinak než tomu nasvědčují všechny okolnosti.
Dobrý den, plně rozumím Vašemu rozčarování. Ve chvíli, kdy potřebujete manželovu oporu, on se stáhl a dělá “mrtvého brouka.” Důvodů může být mnoho a není dobré si vytvářet dohady, proč tomu tak je. Pokud bych Vám mohl sdělit můj odborný názor, pak bych s manželem před operací již nic neřešil, aby nedocházelo k dalšímu Vašemu zraňování. Teď se potřebujete připravit na zákrok. Zkuste se obrátit na širší rodinu, kamarády, odbornou pomoc. K dobré rekonvalescenci potřebujete být co nejvíce v psychické pohodě. Manžela ted’ vnímejte jako začarovaného, to jak se teď chová není on. Je to vyjímka z pravidla, protože pokud by se tak choval delší dobu, neočekávala by jste od něj oporu. Už jsem zažil ve své praxi příběhy kdy strach o druhou osobu člověka natolik svázal, že okolí ho vnímálo jako necitlivého egoistu či cynika, nebo apatického člověka. Zdroj chování Vašeho manžela je nejasný a Vy teď by jste neměla mrhat své síly na hledání tohoto zdroje. Až se uzdravíte a neberete síly, bylo by dobré řešit Vaše psychické zranění párovou terapií. Zranění je to velké a Vy pro pochopení toho, proč se teď manžel chová takovým způsobem potřebujete bezpečný prostor. Přeji Vám mnoho sil, zdárně provedený zákrok, rychlou rekonvalescenci a víru v to, že až se vrátíte, nastartujete s manželem partnerský život, který vás bude oba těšit. Lucian