Dobrý den, mám dlouhodobý problém s nočními můrami, už asi od 4 let. Sen je pokaždé různý, ale jedno má vždy společné - je tam medvěd, který mě chce zabít. Zdává se mi to každý měsíc, někdy i několikrát do týdne. Vzbudím se vždy zpocená, zděšená a když usnu tak se mi ten sen vrátí. Nevím co mám dělat, abych se těch snů zbavila. Někdy se stane, že mám na čas klid, ale pak se ty sny zase vrátí. Značně mi komplikují život. Chodím do práce nevyspalá, unavená. Pracuji jako zdravotní sestra. Můžete mi prosím poradit/pomoci? Nevím proč zrovna medvěd, ale skrz ty sny od dětství se jich dost bojím, i když si nevzpomínám na žádnou osobní zkušenost. Moc děkuji. S pozdravem Veronika
Dobrý den, ve Vašem případě bych asi zvolila práci s daným pocitem (strachem, ohrožením) nebo přímo s tématem samotným formou hypnoterapie, případně se dá doporučit jako alternativa /anebo i souběžně/ sebeléčba pomocí autopatie. A myslím, že i dobrý homeopat by si s tím mohl poradit. Záleží na Vás, k jaké metodě byste inklinovala. Držím palce, Mgr. Skulilová

Dobrý den, noční můry bývají náročné a emočně vyčerpávající. Doporučuji následující: Ráno, jak se vzbudíte hned po snu, zůstaňte ještě ležet v postely. Nikam nechoďte. Lehněte si na záda a znovu si zavřete oči. Celý sen si znovu v hlavě přehrajte přesně tak, jak se odehrával, buďte odvážná a opravdu si ho znovu vybavte do největších detailů jen můžete. Jako další krok udělejte to, že tento sen komplexně v myšlenkách proměňte na co nejvíce pozitivní jen můžete. Vymyslete cokoliv, představte si cokoliv tak, aby jste tento scénář transformovala na co nejvíce pozitivní a krásný pro vás... Můžete opravdu vymyslet cokoliv. Tím začnete mít noční můru pod kontrolou, znovu se začnete cítit bezpečně a přestanete se bát usnout.
Přeji hodně štěstí a krásný dne.
přiznám se, že nedokáži dát jednoduchou radu co s tím. Ačkoli problematika snů je pořád ještě neprobádanou oblastí, má se za to, že pomoci snů může nějak promlouvat naše podvědomí, které může poukazovat na potřebu nějaké změny, na nějakou skrytou potřebu apod. Píšete o noční můře, která Vás už obtěžuje natolik, že se nevyspíte a pak nemůžete přes den fungovat. Proto bych doporučila vyhledat psychoterapeuta, který pracuje se sny, abyste v prvé řadě vašemu snu mohla lépe porozumět (např. si odpovědět na otázky - proč zrovna medvěd? co mi symbolizuje? k čemu odkazuje v mém životě?) Většinou jde o terapeuty, kteří mají psychoterapeutické vzdělání např.v psychoanalýze, jungiánské terapii, gestalt terapii.
Rozhodně se nebojte vyhledat pomoc,
s pozdravem,
Markéta Rozsívalová
Dobrý večer Veroniko, každý symbol ve snu je potřeba vztáhnout k osobní historii, proto je potřeba najít terapeuta, který zabývá symbolikou snů, hlubinnou terapií, nebo hypnózou. Pak se dá zjistit, co Vám Váš sen chce říci. Sen je vždy první a přirozenou autoterapií naší psyché. Tak dlouho útočí, dokud nezpracujete ve svém životě to, co Vám chce říci. Často může symbolika medvěda u ženy znamenat pudovou mužskou sílu, které se od dětství bojíte. Je to silná energie, kterou když přijmete a neučíte se jí využívat, může Vás posílit a podpořit Vaši jistotu v životě. Někdy je dobré si sen namalovat (resp. toho medvěda) a může se ve snu něco udát nového, co Vám pomůže tématu porozumět.Ale doporučuji využít hlubinnou psychoterapii. Přeji mnoho zdaru v objevování svého vnitřního "já."